#RZECZoBIZNESIE: Anna Wicha: W Adecco można zacząć karierę od stanowiska prezesa

Od kilku lat Adecco proponuje młodym absolwentom rozpoczęcie swojej drogi zawodowej od samej góry – mówi Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland, gość programu Marcina Piaseckiego.

Aktualizacja: 19.07.2018 13:21 Publikacja: 19.07.2018 12:55

#RZECZoBIZNESIE: Anna Wicha: W Adecco można zacząć karierę od stanowiska prezesa

Foto: tv.rp.pl

Według Eurostatu w grupie do 24 lat bezrobocie w Polsce to ponad 14 proc.

- Bezrobocie klasyczne jest nieco większe niż 6 proc., więc bezrobocie młodych jest praktycznie 2 razy większe. W Wielu krajach Europy Zachodniej jest dokładnie taka sama relacja - mówiła Wicha.

Przyznała, że młodzi mają dużo trudniej wejść na rynek pracy, bo muszą udowodnić swoje kompetencje, przydatność i znajomość branży. Muszą też wybrać czy zdecydować się na rozwój zawodowy, do którego się kształcili.

- Polski system edukacji przygotowuje kandydatów do pracy niespecjalnie dobrze. Nie rozwijamy tych kompetencji, które potem są przydatne młodemu człowiekowi na rynku pracy. Stąd frustracja po stronie firm – tłumaczyła gość.

Wicha przyznała, że są pewne grupy, którym trudno znaleźć pracę. - Mówię o polonistach, socjologach i podobnych społecznych zawodach. Jeżeli nie znajdą pracy w zawodzie, to nie mogą się przekwalifikować do biznesu – oceniła. - W zawodach produkcyjnych pracodawcy doszli do poziomu, że biorą każde gotowe ręce do pracy – dodała. Gość zaznaczyła, że pracodawcy nie do końca się boją inwestować w robotyzację. - To jest kwestia opłacalności i długiej perspektywy inwestycyjnej. W tej chwili jest pole do tego, żeby inwestować w technologie. Technologie się jednak same nie zarządzają. Do nich też potrzeb człowieka. Dlatego koncepcja kształcenia się w trakcie życia zawodowego ma niesamowite znaczenie – mówiła.

Wicha nie zna kraju, gdzie bezrobocie młodych jest niższe niż klasyczne. - Ale jest sporo dobrych praktyk, które można by do nas przetransferować. Np. zatrudnianie młodych odbywa się już od 16. roku życia. Jest to związane z ulgami i przywilejami dla pracodawców, którzy wprowadzają młodych na elastyczne formy zatrudnienia – tłumaczyła. - W Polsce zatrudniając na umowę zlecenie można do 26. roku życia studenta nie płacić ZUSu. Jednak nie jest to rozwiązanie, które motywuje pracodawców, żeby w dużym wymiarze zatrudniać młodzież – dodała.

Podała, że model mniejszego opodatkowania przy zatrudnianiu młodzieży funkcjonuje z sukcesem od kilkudziesięciu lat np. w Holandii.

Wicha podkreśliła, że młody człowiek powinien wybierać miejsce kształcenia zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, pasjami i tym, co chciałby robić w długiej perspektywie. - Nie powinno się kierować tym, co jest modne i może zagwarantować duże pieniądze. Proszę sobie wyobrazić, że przez 40 lat będziemy robić coś, co nam nie przynosi satysfakcji – mówiła.

Prezes na miesiąc

Gość zaznaczyła, że od kilku lat Adecco proponuje młodym absolwentom rozpoczęcie swojej drogi zawodowej od samej góry.

- Organizujemy akcję, gdzie na miesiąc w ciągu roku wybieramy sobie nowego prezesa. Wspólnie ze mną pracuje przez miesiąc i ma wizytówkę „prezes na miesiąc" - mówiła.

- Konkurs ogłaszamy w granicach marca, cały proces rekrutacyjny trwa ok. 2 miesięcy. 3 finalnych kandydatów ląduje w moim gabinecie na rozmowy. Tam wybieramy jednego, z którym pracuję cały miesiąc – dodała.

Podkreśliła, że nie jest to prezes malowany. - Dostaje za to duże pieniądze. Jest wizytówka, samochód, narzędzia pracy i dostęp do wszystkich informacji w firmie. Prezes na miesiąc ma zagwarantowane uczestnictwo we wszystkich spotkaniach biznesowych. Robi to samo, co ja – tłumaczyła.

- Poza tym, spojrzenie na firmę przez osobę, która ma dwadzieścia kilka lat i wie jakie są możliwości na rynku, daje troszeczkę inną perspektywę. Dla nas to jest bardzo cenne - dodała Wicha.

Dwóch poprzednich prezesów z ostatnich lat wspólnie z Adecco rozwija dalej swoje kariery. - To dowód, że ten program ma sens – podsumowała gość.

Według Eurostatu w grupie do 24 lat bezrobocie w Polsce to ponad 14 proc.

- Bezrobocie klasyczne jest nieco większe niż 6 proc., więc bezrobocie młodych jest praktycznie 2 razy większe. W Wielu krajach Europy Zachodniej jest dokładnie taka sama relacja - mówiła Wicha.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca
Depresja pracowników kosztuje firmy miliardy złotych. Straty są coraz większe
Praca
Rekordowa liczba studenckich staży w Programie Kariera
Praca
Dyplom nadal pomaga na starcie
Praca
Mobbing w miejscu pracy – jak sobie radzić z przemocą i nękaniem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Praca
Migranci zarobkowi krótko mieszkają pod dachem pracodawcy. Samodzielni Ukraińcy