Kolejne ofiary wody. Tragiczne statystyki

Ciało 73-letniego mężczyzny, który zaginął dwa dni temu w Łapach, znaleziono w Narwi. W sumie w czerwcu utonęło dotąd 103 osoby. Policja apeluje o ostrożność nad wodą.

Aktualizacja: 30.06.2019 11:43 Publikacja: 30.06.2019 11:36

Tylko w czerwcu dotąd utopiły się już 103 osoby.

Tylko w czerwcu dotąd utopiły się już 103 osoby.

Foto: Stock Adobe

- Liczy się tam wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Przecenianie własnych możliwości podczas kąpieli i brak należytej opieki nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach – przestrzegają mundurowi.

Dziś rano jeden z wędkarzy powiadomił straż pożarną o zwłokach znajdujących się w Narwi w okolicach Łap. Na miejsce wysłano trzy zastępy straży pożarnej, w tym łódź.

Po wydobyciu ciała i sprawdzeniu tożsamości okazało się, że jest poszukiwany od dwóch dni mieszkaniec Łap.

To nie jedyna ofiara wody w ostatnich dniach. Wczoraj w strzeżonym kąpielisku nad Jeziorem Nierzym niedaleko Gorzowa Wlkp. utopił się 23-latek.

Na kąpielisku był razem z kolegą. W pewnej chwili 23-latek popłynął w kierunku głębszej wody, zanurzył się i już nie wypłynął. Kolega powiadomił służby ratunkowe.

Na miejsce przyjechały specjalistyczna grupa płetwonurków z PSP w Kostrzynie nad Odrą. W akcji poszukiwawczej pomagali strażakom pracujący na kąpielisku ratownicy. Około godz. 16.20, w pobliżu pomostu płetwonurkowie znaleźli na głębokości kilku metrów znaleźli ciało 23-latka.

Od początku czerwca jak podaje policja w Polsce utonęły 103 osoby. Nie ma dnia, by woda nie zbierała tragicznego żniwa. Najtragiczniejszym dniem była sobota 22 czerwca. Wówczas utonęło aż dziewięć osób. Te tragiczne statystyki przerażają, dlatego policja apeluje o zachowanie ostrożności nad wodą.

Z jej danych wynika, że najczęstszymi przyczynami utonięć są: brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich, pływanie pod wpływem alkoholu czy w miejscach zabronionych, a także skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

2. Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.

4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.

5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.

6. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze znanych.

7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".

8. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.

9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.

10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.

11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.

12. Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.

13. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

14. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź.

15. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.

16. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy coś zjeść. Dzieci powinny zjeść obowiązkowo lekki posiłek.

17. Nie wypływaj zbyt daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

18. Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni.

Ważne numery ratunkowe:

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe :

Dla telefonów komórkowych: 601 100 100

Dla telefonów stacjonarnych: 0 601 100 100

Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112

- Liczy się tam wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Przecenianie własnych możliwości podczas kąpieli i brak należytej opieki nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach – przestrzegają mundurowi.

Dziś rano jeden z wędkarzy powiadomił straż pożarną o zwłokach znajdujących się w Narwi w okolicach Łap. Na miejsce wysłano trzy zastępy straży pożarnej, w tym łódź.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Kolejne ludzkie szczątki na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie
Kraj
Załamanie pogody w weekend. Miejscami burze i grad
sądownictwo
Sąd Najwyższy ratuje Ewę Wrzosek. Prokurator może bezkarnie wynosić informacje ze śledztwa
Kraj
Znaleziono szczątki kilkudziesięciu osób. To ofiary zbrodni niemieckich
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?