fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Jarosław Gowin: Nie możemy się wycofać z reformy sądownictwa

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
- Obóz Zjednoczonej Prawicy absolutnie nie może się zgodzić na to, żeby jedni sędziowie kwestionowali legalność wyboru innych sędziów - mówi wicepremier Jarosław Gowin.

W rozmowie z radiową Jedynką minister nauki Jarosław Gowin zapowiedział, że w czwartek posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia oraz Solidarnej Polski odrzucą poprawki Senatu do ustawy o sądach.

- Doszliśmy do ściany. Eskalacja konfliktu zagrażałaby bezpieczeństwu prawnemu Polaków - powiedział wicepremier.

- Widać, że ze strony wypowiadających się sędziów gotowości do szukania kompromisu, racjonalnego kompromisu nie ma. Obóz Zjednoczonej Prawicy nie może zrezygnować z dwóch rzeczy. Nie możemy się zgodzić na to, żeby jedni sędziowie kwestionowali legalność wyboru innych sędziów. To jest ograniczenie prerogatyw konstytucyjnych prezydenta - mówił.

- Po drugie, to by oznaczało konieczność rozpatrywania na nowo blisku 100 tysięcy spraw. Oznaczałoby to morze ludzkich dramatów. Jest drugi powód, dla którego Zjednoczona Prawicy nie może się z tej ustawy wycofać. Nie możemy akceptować sytuacji, w której próbuje się sparaliżować wybór I Prezesa SN - dodał.

Gowin spodziewa się także, że ustawa zostanie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Pytany o postulat powiązania funduszy unijnych ze stanem praworządności, Jarosław Gowin powiedział, że w krajach Unii Europejskiej coraz wyraźniej widać, że Europejczycy nie chcą, by Komisja Europejska zbyt mocno ingerowała w ich wewnętrzne sprawy.

Źródło: Jedynka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA