fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Propagowanie banderyzmu. Prokuratura sprawdzi obchody w Sahryniu

Flickr/Juanedc
Obchody 74. rocznicy akcji oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich przeciwko ukraińskim wsiom odbyły się w sobotę w Sahryniu. Prokuratura sprawdzi, czy nie doszło do złamania ustawy o IPN.

W sobotę w Sahryniu koło Hrubieszowa w wojewódzkie lubelskim odbyła się uroczystość upamiętniająca 74 rocznicę akcji oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich przeciwko ukraińskim wsiom na terenie dawnych powiatów hrubieszowskiego i tomaszowskiego.

"W trakcie pacyfikacji ginęła ukraińska ludność cywilna. Najwięcej ofiar zostało zabitych 10 marca 1944 r. Na przykład we wsi Sahryń i jej koloniach zginęło wówczas 606 mieszkańców, znanych z imienia i nazwiska, w tym co najmniej sześć osób narodowości polskiej, pomyłkowo wziętych za Ukraińców (wśród ofiar było 227 kobiet i 151 dzieci), we wsi Szychowice – co najmniej 138 osób (w tym 66 kobiet i 34 dzieci), w Miętkim – nie mniej niż 110 osób (44 kobiety i 27 dzieci), zaś w Łaskowie – 326 osób (131 kobiet i 72 dzieci). W ciągu kilku dni (od 9 do 11 marca 1944) zniszczeniu uległo aż jedenaście miejscowości. Według ostatnich ustaleń z rąk polskich formacji zginęło wówczas co najmniej 1228 Ukraińców. Kolejnych 21 miejscowości zniszczono pomiędzy 19 a 22 marca. Jedną z największych tragedii tego okresu była pacyfikacja wsi Bereść z 21 marca 1944 r. Zginęło wówczas nie mniej niż 239 osób (w tym 104 kobiety i 50 dzieci). Ogółem w marcu i kwietniu we wschodniej Lubelszczyźnie zginęło co najmniej 2220 osób narodowości ukraińskiej, w tym 850 kobiet i 422 dzieci" - przypomnieli przedstawiciele Związku Ukraińców w Polsce.

W sobotę w Sahryniu pojawili się m.in. wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar, ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca, konsul generalny Ukrainy w Lublinie Wasyl Pawluk i prezes Związku Ukraińców w Polsce Petro Tyma.

Uroczystościom przyglądał się Wiesław Huk ze Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu.

Huk zauważył, że jeden z uczestników uroczystości miał ze sobą banderowską flagę, jednak została ona szybko schowana.

– I gdy już się wydawało, że Ukraińcy przyjechali do Sahrynia po to, żeby się pomodlić za ofiary, jeden z uczestników ubrany w wyszywankę w banderowskich barwach z wpiętym w klapę marynarki znaczkiem nacjonalistycznej partii Svoboda, wygłosił przemówienie wysławiające UPA, Banderę i Szuchewycza – powiedział Huk cytowany przez "Kronikę Tygodnia".

Sprawa została zgłoszona na policję w związku z przyjętą nowelizacją ustawy o IPN.

Źródło: rp.pl/Kronika Tygodnia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA