fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Przyłębska: Śmierć sędziego TK związana z "nagonką medialną"?

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska stwierdziła w rozmowie z Polskim Radiem, że śmierć sędziego TK Henryka Ciocha może być związana z dużym stresem któremu poddawani są w ostatnim czasie sędziowie.

O śmierci 66-letniego sędziego Ciocha jako pierwsze powiadomiło radio RMF FM. Informację tę potwierdziła prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, która poinformowała także, że sędzia zmarł we własnym mieszkaniu.

Dowiedz się więcej » Nie żyje sędzia Trybunału Konstytucyjnego Henryk Cioch

Na ciele sędziego nie ma żadnych obrażeń. Przyczyną śmierci były prawdopodobnie problemy zdrowotne. Sędzia miał w zeszłym roku udar.

- Jest nam strasznie przykro, dlatego że jest to kolejny sędzia Trybunału Konstytucyjnego, który zmarł. I mam takie wrażenie, że obciążenie psychiczne związane z nagonką, z obrzydliwą nagonką medialną i nie tylko - również części polityków, którzy w niewybredny sposób rzucają oskarżenia, nazywając niektórych sędziów "sędziami-dublerami", że to powoduje w nas wszystkich tak olbrzymi stres - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem prezes Przyłębska.

Henryk Cioch został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości 2 grudnia 2015 roku. Przez rok nie był dopuszczany do orzekania przez ówczesnego prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego - wraz z dwójką innych sędziów: Lechem Morawskim (który zmarł 12 lipca 2017 r.) i Mariuszem Muszyńskim. Sędziowie zostali w pełni włączeni do składu TK dokładnie rok temu - 20 grudnia 2016 r. - gdy prezesem Trybunału była już Julia Przyłębska.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński poinformował, że w oględzinach ciała prof. Henryka Ciocha uczestniczy prokurator. Według nieoficjalnych informacji PAP prawdopodobnie przeprowadzona będzie sekcja zwłok.

Źródło: rp.pl/ Polskie Radio, PAP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA