fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Szwecja: wzrasta liczba antysemickich przestępstw i hejtowania

Adobe Stock
Wzrasta liczba antysemickich przestępstw i hejtowania. Ataki zdarzają się w szkołach czy w autobusach. Sprawcy rzadko są wykrywani.

Hejt występuje w kręgach skrajnej lewicy, skrajnej prawicy i wśród dżihadystów. Pojawia się w tak różnych środowiskach i kontekstach, że w praktyce niewiele jest miejsc, w których osoby pochodzenia żydowskiego mogą przebywać bez uczucia strachu lub niepokoju, że zostaną narażone na napaść – wynika z raportu Rady ds. Prewencji Przestępstwom.

Incydenty podszyte hejtem zdarzają się w przestrzeni publicznej. „W autobusie ktoś zauważa moją gwiazdę Dawida i pyta, czy jestem Żydówką. Kiedy odpowiadam, że tak, zaczyna krzyczeć: „Chcę by Hitler cię zamordował. Mam nadzieję, że Hitler wróci i zagazuje was za to, co robicie Palestyńczykom". Chłopak klaskał w dłonie i skandował razem z innymi z paczki „zagazować Żydów". W pełnym ludzi autobusie nikt nie interweniował – opowiada w raporcie młoda kobieta.

Rada ds. Prewencji Przestępstwom zweryfikowała pięćset meldunków i wyroków, w których motywem szykan był antysemityzm. Najczęstsze przest...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA