fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rzecz o prawie

Domagalski: Taśmy, druga strona biurokracji

Google Maps
Nagrania Jarosława Kaczyńskiego rozmawiającego z austriackim deweloperem o rozliczeniu przygotowań do budowy wieżowca przy Srebrnej otworzyły gorący temat biznesowej otoczki partii. Ale też przypomniały odżywający co i rusz temat taśm oraz, co umyka szerszej analizie, rozrośniętej biurokracji.

W tym wypadku mowa o biurokracji stołecznego magistratu, znany działacz polityczny, ale też architekt, ocenił na naszych łamach, że słowa z taśm: jeśli PiS nie wygra wyborów w stolicy, to budowa na Srebrnej będzie dalej blokowana, nie szokują go, bo tak jest.

Czytaj też:

Jako architektoniczny laik wskażę tylko, że w sąsiedztwie posesji na Srebrnej wieżowce stoją, a gdyby nowy budynek miał np. zbytnio zasłaniać widok sąsiadom, to pewnie można by jakoś pogodzić sprzeczne interesy. Inwestowanie w tej części centrum miasta, do tej pory raczej zapyziałej, leży w interesie wszystkich. Na pewno?

Po dwóch dniach od ujawnienia sprawy nowy prezydent stolicy Rafał Trzaskowski ogłosił, że zostaną przyspieszone prace nad planem zagospodarowania przestrzennego dla ul. Srebrnej, bo jak są plany, to są jasne relacje i zasady budowania. Eureka! Wolność gospodarczą mamy od trzydziestu lat, tymczasem magistrat przegania sprzedawców truskawek na skwerku, a właściciele wartych miliony działek nie wiedzą, co mogą na nich zbudować. Jeśli przypomnimy sobie głośne nagranie posłanki Beaty S., to tam chodziło o próbę ustawienia przetargu.

Dzięki przeforsowaniu wąskiego stosowana nagrań jako dowodów owa posłanka uniknęła skazania.

Jeśli jednak chcemy ograniczyć nieprawidłowości na styku władzy, wszelkiej władzy, musimy mimo moralnych zastrzeżeń tolerować nagrania przynajmniej w ważnych sprawach.

Przede wszystkim jednak, gdzie tylko można, należy ograniczać uznaniową władzę urzędników.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA