fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Waszczykowski krytykuje zmiany w rządzie

Europoseł Witold Waszczykowski krytycznie odniósł się do zaproponowanego podziału MSZ.
Fotorzepa, Rober Gardziński
- Wydzielenie z MSZ resortu europejskiego jest niefortunne. Osłabia to MSZ – uważa Witold Waszczykowski, europoseł, były minister spraw zagranicznych.

Podział resortu skomentował na Twitterze, po tym jak w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Jacek Czaputowicz nadal będzie kierował Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Jednak „pion europejski" będzie teraz częścią KPRM-u. - Poprosiłem pana ministra Konrada Szymańskiego, żeby kontynuował swoją dzisiejszą misję – mówił premier Morawiecki.

Jego słowa skrytykował były minister spraw zagranicznych w rządzie Zjednoczonej Prawicy. - Wydzielenie z MSZ resortu europejskiego jest niefortunne. Osłabia to MSZ. Może prowadzić do bałaganu kompetencyjnego i rywalizacji w Europie – uważa Witold Waszczykowski.

I pyta: - Czy dla resortu europejskiego stworzy się odrębne placówki dyplomatyczne w państwach UE? Który resort będzie nas reprezentował w Europie? 

Zdaniem europosła oddzielenie pionu europejskiego od MSZ jest „niefortunne". - Tylko część spraw europejskich negocjowana i decydowana jest w instytucjach europejskich. Większość spraw decyduje się w stolicach państw członkowskich. Ten proces nadzoruje MSZ. Kto to teraz będzie robił? Europejska dyplomacja Szymańskiego? – zastanawia się europoseł PiS.

Wątpliwości ma zresztą więcej. - Który resort będzie bronił Polski przed procedurą art 7, przed atakami o brak praworządności? Czy to będzie nowy resort europejski, który w ramach MSZ nie był w stanie obronić nas przed atakami Timmermansa? Wiele pytań i wątpliwości wynika z tego podziału? – dodaje Witold Waszczykowski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA