fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Koronawirus. Co ze stosowaniem szczepionki AstraZeneca w Polsce? Rzecznik rządu odpowiada

Piotr Müller
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Jestem przekonany, że w tym tygodniu nastąpi znaczne przyspieszenie szczepień w Polsce. Rozumiem, że w okresie świątecznym nie wszystkie POZ chciały realizować szczepienia w pełnym zakresie - mówił w rozmowie z TVN24 rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller skomentował w ten sposób fakt, że w poniedziałek i wtorek raportowano w Polsce wykonanie ok. 3-3,5 tys. szczepień na COVID-19 dziennie.

- Proces zmiany terminów z maja na kwiecień właśnie trwa - mówił też rzecznik rządu pytany o to, ilu osobom w wieku 60 i więcej lat zmieniono termin szczepień z majowego na kwietniowy. 

- W tej chwili wiemy o tym, że w systemie informatycznym pojawił się błąd, który doprowadził do tego, że osoby powyżej 40. roku życia mogły rejestrować się na szczepienie w kwietniu. Decyzja była taka, że osoby te będą mogły rejestrować się na szczepienie w maju - mówił też rzecznik rządu pytany o zamieszanie ze szczepieniem 40-latków w ubiegłym tygodniu.

- Pan minister (Adam) Niedzielski na co dzień nie zajmuje się szczepieniami, zajmuje się przygotowaniem szpitali. Minister Niedzielski miał prawo nie wiedzieć o tym, że jakieś decyzje zostały podjęte dotyczące w systemie rejestracji na szczepienia kolejnej grupy - tak Müller skomentował fakt, że minister zdrowia nie wiedział o otwarciu rejestracji na szczepienia dla 40- i 50-latków 1 kwietnia.

- Jak będzie oficjalna rekomendacja Europejskiej Agencji Leków, to będziemy decydować na podstawie tej rekomendacji - tak z kolei rzecznik rządu odpowiedział na pytanie o wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa stosowania szczepionki AstraZeneca.

- Jeżeli chodzi o szczepionkę AstraZeneca czekamy na rekomendację Europejskiej Agencji Leków - dodał.

- Nie mam wiedzy, by w Polsce miała miejsce sytuacja wystąpienia incydentu zakrzepowo-zatorowego po szczepionce AstraZeneca - podkreślił.

A czy po 9 kwietnia może dojść do luzowania obostrzeń? - Trudno mówić o jakimś poważnym poluzowaniu, o ile jakiekolwiek poluzowania wystąpią - odparł Müller dodając, że sytuacja epidemiczna w Polsce "wciąż jest poważna".

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA