fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Minister zdrowia: Odra w Polsce to odra przywleczona

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Ten pomysł jest bardzo ciekawy jako intelektualna koncepcja, ale praktycznie niewykonalny techniczne - mówił o ewentualnych obowiązkowych szczepieniach dla cudzoziemców minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski mówił we wczorajszej popołudniowej rozmowie w RMF FM, że każdy przypadek odry w Polsce to odra "przywleczona". Oznacza to, że osoba chora lub nieszczepiona wjechała na teren Polski i tu przeszła tę chorobę.

Szumowski nie chciał sprecyzować, z jakich krajów przyjeżdżają do Polski osoby chorujące, bo byłoby to "stygmatyzowanie pewnych grup narodowych". Przyznał jednak, że częściowo 800 przypadków odry od początku roku (15 razy więcej niż rok temu) w części dotyczy Ukraińców.

Pytany o możliwość obowiązkowych szczepień dla obcokrajowców minister ocenił, że to koncepcja "ciekawa intelektualnie, ale niewykonalna technicznie".

- Zawsze można przedstawić świadczenie, że jest się szczepionym - i wtedy nie można drugi raz szczepić - pytanie czy takie zaświadczenie jest ważne, prawdziwe, trudno jest zweryfikować pewne dane - mówił Szumowski.

Minister zdrowia pytany był również o fatalną sytuację psychiatrii dziecięcej - w całym kraju brakuje miejsc w szpitalach dla dzieci, głównie z powodu braku lekarzy.

Szumowski stwierdził, że obecnie trwa zmiana systemu leczenia dzieci w tym zakresie, a ministerstwo chce, by pierwszy kontakt dziecka z psychiatrą nie odbywał się w szpitalu, ale w "poradni blisko szkoły".

Kwestię braku miejsc na dziecięcych oddziałach psychiatrycznych i zdarzające się tam przypadki umieszczania dzieci na korytarzach minister zdrowia skwitował stwierdzeniem, że takie przypadki świadczą o tym, iż "kierownik danego oddziału czy kierownik danego szpitala nie do końca radzi sobie z dystrybucją łóżkami". 

Szumowski był pytany o zapowiedziane przez była premier Beatę Szydło bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Powiedział, że projekt jest przygotowany i czeka na kolejne etapy procedowania.

- Myślę, że w tym miesiącu wejdzie do procesu legislacyjnego - ocenił minister zdrowia.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA