fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Reuters: Polsce grozi eskalacja napięcia z UE

AFP
Polska stanęła w środę przed groźbą zawirowań instytucjonalnych i eskalacji napięcia z Unią Europejską, po tym jak I prezes SN odmówiła zastosowania się do przepisów reformy sądownictwa, które zmuszają ją do przejścia na emeryturę - pisze Reuters w depeszy z Warszawy.

Reforma weszła w życie o północy - wyjaśnia Agencja. Reuters zwraca uwagę, że I prezes SN zapowiedziała, że w środę, o 8:30 rano przyjdzie do pracy. "Ma być witana przy wejściu sądu przez innych sędziów" - zaznacza Reuters.

"Konserwatywny rząd PiS przekonuje, że reforma Sądu Najwyższego wymaga tego, by Gersdorf zakończyła swoją kadencję, ale sędzia odpowiada, że nowe przepisy stoją w sprzeczności z konstytucją i nie mogą być zastosowane" - wyjaśnia Reuters.

- Moja sytuacja jest określona przez konstytucję... to nie może być zmienione - cytuje I prezes SN Reuters.

Reuters pisze też, że przeciwnicy reformy planują demonstracje w środę. "Wśród nich jest Lech Wałęsa, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i były prezydent" - odnotowuje agencja przypominając też, ze Wałęsa był liderem "Solidarności" i odegrał kluczową rolę w obaleniu komunizmu w Polsce.

Agencja wyjaśnia, że spór o SN jest kulminacją działań PiS zmierzających do zreformowania sądownictwa, które to działania doprowadziły do "bezprecedensowego napięcia między polskim rządem a UE o wartości demokratyczne".

Reuters pisze, że "poprzez ustawodawstwo i zmiany personalne PiS de facto przejął kontrolę nad sądownictwem" w tym "nad Trybunałem Konstytucyjnym i prokuratorami, którzy teraz odpowiadają bezpośrednio przed ministrem sprawiedliwości".

"Partia wyjaśnia, że reforma jest potrzebna, z powodu nieefektywności systemu (sądownictwa) przesiąkniętego mentalnością z czasów komunistycznych" - czytamy w depeszy agencji.

"Krytycy w kraju oskarżają PiS o to, że ten chce przejąć kontrolę nad sądami dla politycznego zysku i dodają, że polityka tej partii zmierza do wprowadzenia w kraju autorytaryzmu" - podkreśla Reuters.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA