Do treści listu dotarł portal Wirtualna Polska. Inicjatorami dokumentu są członkowie komisji z obydwu partii: przewodniczący komisji republikanin Ed Royce z Kalifornii i Ileana Ros-Lehtinen oraz demokraci Eliot Engel i Gregory Meeks.

List datowany jest na 16 kwietnia. "Piszemy do Pana jako wieloletni zwolennicy silnych relacji polsko-amerykańskich, którzy są głęboko zaniepokojeni tym, że ostatnie polskie ustawy mogą oznaczać krok wstecz dla Polski jako historycznie silnego lidera demokratycznych reform i ochrony swobód" - piszą kongresmeni.

Kongresmeni w dokumencie poruszają kwestię ustanowionych reform sądownictwa oraz ustawy o IPN. Zdaniem amerykańskich polityków zmiany w sądownictwie podważają niezależność wymiaru sprawiedliwości, tłamszą wolność słowa i ograniczają wolność zgromadzeń".

Krytycznie odnoszą się do przyjętej nowelizacji ustawy o IPN. Ich zdaniem negatywnie wpływa na relacje Polski z USA i "podważa demokratyczną wiarygodność Polski".

"Choć zgadzamy się, że Polacy byli ofiarami II wojny światowej, prawo zaciemnia skomplikowaną historię antysemityzmu w Polsce, tym samym pogarszając obecne napięcia" - piszą autorzy listą.