Reklama

Waszczykowski: Tu nie ma o czym dialogować

Liczę na, to że Komisja Europejska zaprzestanie przesyłać nam zalecenia, krytykować i wytykać - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
Waszczykowski: Tu nie ma o czym dialogować

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Komisja Europejska potwierdziła dziś, że otrzymała odpowiedź polskiego MSZ, uzupełniającą informacje dotyczącą sytuacji praworządności w Polsce.

W odpowiedzi resort spraw zagranicznych kwestionuje kompetencje Komisji Europejskiej w kwestii oceny zmian w wymiarze sprawiedliwości. Chodzi o zawetowane przez prezydenta ustawy o Sądzie Najwyższymi KRS oraz o już obowiązującą ustawę o ustroju sądów powszechnych.

Minister Waszczykowski oświadczył, pytany przez dziennikarzy RMF, że proces reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce toczy się zgodnie z prawem i jest odpowiedzią na "głęboką nieufność" Polaków do sądownictwa oraz wynikające z niej "palące oczekiwania społeczne".

Waszczykowski oświadczył również, że liczy na zmianę w postępowaniu szefa KE Fransa Timmermansa.

- Przestanie występować pan Timmermans na konferencjach prasowych, przestanie mówić, że monitoring Polski to jest jego misja personalna, przestanie przyjeżdżać do Polski na manifestacje polityczne - powiedział szef MSZ.

Reklama
Reklama

Waszczykowski zapowiedział, ze nie przyjmie ewentualnego zaproszenia do Brukseli na rozmowę. - To jest rozmowa techniczna o zmianach legislacyjnych w systemie prawnym w Polsce i tutaj nie ma o czym dialogować i dyskutować - skwitował. Z kolei Komisja Europejska ma przestać "przesyłać nam zalecenia, krytykować i wytykać".

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2026
Materiał Promocyjny
Skala sprzedaży rośnie szybciej niż logistyka – typowe wyzwania firm
Polityka
Jan Maria Jackowski: Przemysław Czarnek to kandydatura ratunkowa. Nie odzyska wyborców od Grzegorza Brauna
Polityka
„Jak kredyt na dom”, „złotówki kwadratowe”. Jarosław Kaczyński o SAFE
Polityka
Mirosław Różański: Jeśli prezydent zawetuje SAFE, pokaże że nie rozumie swojej roli
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama