fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Rozchwytywani będą informatycy i budowlańcy

Adobe Stock
Popyt na specjalistów będzie rósł w 2019 r. dzięki rozwojowi centrów usług IT i inwestycjom w biurowce i drogi.
Na pytanie o najbardziej poszukiwanych specjalistów w 2019 r. przedstawiciele firm rekrutacyjnych odpowiadają zgodnie: będą to informatycy, na czele z programistami Java, Java Script i specjalistami ds. bezpieczeństwa, a także wsparcia IT. Walczą o nich nie tylko krajowe firmy, ale i zagraniczne centra usług.

– Polscy specjaliści z sektora IT są w światowej czołówce pod względem wykształcenia i znajomości języków obcych – mówi Fabian Pietras z agencji rekrutacyjnej Antal. Dodaje, że na rosnący popyt na informatyków wpływa rozwój krajowych startupów technologicznych i międzynarodowych centrów odpowiadających za bezpieczeństwo systemów informatycznych.

Koniunkturę na rynku pracy w IT podgrzewa również rosnące zapotrzebowanie ze strony innych branż, w tym e-commerce, usług medycznych, finansów i bankowości.

Jak przypomina Piotr Mazurkiewicz, partner zarządzający w HRK, banki, ograniczając zatrudnienie w oddziałach i na stanowiskach administracyjnych w centralach, rozwijają bankowość mobilną wraz z nowymi usługami cyfrowymi. To przekłada się na rosnącą liczbę ofert pracy i wzrost wynagrodzeń informatyków, a zwłaszcza programistów. Ich średnie stawki na umowie o pracę to 11–12 tys. zł brutto miesięcznie.

Mniej więcej tyle wynosiła też w 2018 r. dolna stawka kierowników budowy – wynika z danych Hays Poland. Jednak na projektach infrastrukturalnych zarabiali oni nawet po 23 tys. zł miesięcznie. Według prognozy ekonomistów Banku Pekao w nowym roku budownictwo będzie jedną z branż, gdzie można oczekiwać największego wzrostu płac ze względu na duży deficyt kadr, co się przekłada na liczbę wakatów.

Popytowi na budowlańców, w tym na inżynierów czy operatorów maszyn budowlanych, będzie sprzyjać duża skala planowanych w 2019 r. inwestycji drogowych i kolejowych. Jeśli doliczyć do tego nowe inwestycje w biurowce, mieszkania czy magazyny, to trudno się dziwić, że – jak wynika z badania agencji zatrudnienia Randstad – niemal cztery na dziesięć firm budowlanych planują w pierwszym półroczu 2019 r. wzrost zatrudnienia, a 43 proc. szykuje się na wzrost płac. Takie plany ma też co trzecia z firm logistycznych, którym sprzyja szybki rozwój e-handlu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA