fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Rekord w pracy tymczasowej

Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Do 364 tysięcy - czyli o prawie 6 proc. licząc rok do roku- wzrosła w III kwartale liczba pracowników tymczasowych w Polsce - ocenia Polskie Forum HR.

- Te wyniki potwierdzają kolejny dobry rok dla agencji zatrudnienia – zarówno w obszarze pracy tymczasowej jak i rekrutacji stałych, czy delegowania - podkreśla Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland i prezes Polskiego Forum HR, organizacji zrzeszającej większość dużych graczy na rynku usług HR.

Jak zaznacza Agnieszka Zielińska, kierownik PF HR, jeszcze szybciej niż liczba pracowników zwiększał się w przeliczeniu na pełne etaty przepracowany przez nich czas. W III kw. tego roku było to 69 tys. etatów, aż o 11 proc. więcej niż rok wcześniej.

Choć nadal największą grupę (43 proc.) pracowników tymczasowych stanowią młodzi ludzie do 26 roku życia, to w III kw. szczególnie dynamicznie rosło zatrudnienie pracowników 50 + . W porównaniu do III kw. 2014 ich liczba wzrosła teraz o 30 proc., czyli najszybciej wśród wszystkich grup wiekowych. Ma to związek z rosnącym deficytem kandydatów do pracy –zwłaszcza robotników do produkcji, gdzie trafia większość, bo 86 proc. pracowników tymczasowych (Starsi są mniej skłonni szukać większych zarobków za granicą).

- Zaczynamy odczuwać rosnące braki na rynku kandydatów - szczególnie na rynkach dużych miast i w pobliżu stref ekonomicznych (Wrocław, Poznań, Kraków, Katowice, Warszawa)- przyznaje Anna Wicha dodając, że na stanowiska tymczasowe najbardziej poszukiwani są teraz pracownicy produkcyjni z niewielkim doświadczeniem i potwierdzonymi kwalifikacjami (np. wózki widłowe, obsługa maszyn, montaż.).

Liczba pracowników tymczasowych zatrudnionych przez członków PFHR zwiększyła się w III kw. do 131 tysięcy, czyli o 2 proc. w porównaniu z II kwartałem i o prawie 6 proc. w porównaniu z tym samym okresem ub. Roku.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA