fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Rozkręca się hossa na rynku pracy dla HR-owców

Praca
Adobe Stock
Ożywienie w gospodarce, które nakręca koniunkturę na rynku pracy, zwiększa też popyt na specjalistów i menedżerów HR. W czerwcu mieli największy od dwóch lat wybór ofert.

– Choć wybuch pandemii przydusił w 2020 roku zapotrzebowanie na HR-owców, ostatnie miesiące przyniosły niemal eksplozję ofert pracy w tym obszarze – twierdzą eksperci Grant Thornton w raporcie przygotowanym z firmą Element, która analizuje ogłoszenia na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce. Według raportu, który „Rzeczpospolita" przedstawia jako pierwsza, od początku tego roku dynamicznie rośnie liczba ofert pracy w HR.

Rekord padł w czerwcu, gdy opublikowano ich prawie 8,4 tys., ponaddwukrotnie więcej niż rok wcześniej i nawet o 15 proc. więcej niż w połowie 2019 r. – Firmy potrzebują jak nigdy działów HR, by w tych nowych, trudnych warunkach dbały o kulturę organizacyjną, integrację zespołów i utrzymywanie silnego zaangażowania oraz pilnowały efektywności – komentuje Maciej Michałowski, prezes Element.

Według jej danych największy wybór ofert mają specjaliści z obszaru „twardego" HR, czyli kadr i płac. W I półroczu br. skierowano do nich prawie 4,4 tys. ogłoszeń (w tym prawie 680 w czerwcu). Drugą najczęściej poszukiwaną w HR grupą pracowników są rekruterzy; w czerwcu mieli do wyboru prawie 400 ofert, zaś w całym pierwszym półroczu ponad 2 tys. Jako odrębną grupę potraktowano rekruterów w IT. Jak zaznaczają eksperci Grant Thornton, popyt na specjalistów IT sprawia, że rekruter w IT stał się niemal niezależnym zawodem. O dobrej koniunkturze na rynku pracy w HR świadczy też rosnąca liczba ofert pracy na stanowiskach asystenckich i menedżerskich.

Hossę w HR dostrzegają też firmy rekrutacyjne. – W pierwszych dwóch kwartałach 2021 roku odnotowaliśmy rekordową liczbę projektów rekrutacyjnych, także tych z obszaru HR – twierdzi Michał Starościak z Page Executive. Według niego nasilenie rekrutacji w HR widać teraz m.in. w transporcie i logistyce, w branży e-commerce, ICT, a także w farmacji i handlu.

Ekspert Page Executive zaznacza, że pracodawcy, którzy teraz ze wzmożoną siłą powracają do planów rekrutacyjnych sprzed pandemii, potrzebują doświadczonych specjalistów i menedżerów HR. Ich rola wyraźnie wzrosła. – Po doświadczeniach z 2020 roku firmy dostrzegły, że nowoczesne i rozbudowane zespoły HR to ważna inwestycja w organizację, a dyrektorzy ds. HR umocnili swoją pozycję partnerów biznesowych zarządów – tłumaczy Starościak.

Zdaniem Ewy Tul z HRK widać zwiększony popyt na osoby o profilu strategicznym; w tym HR Business Partnerów oraz menedżerów i dyrektorów HR. – Pracodawcy oczekują, że będą oni partnerami dla biznesu, ekspertami, którzy dogłębnie rozumieją strategię biznesową firmy i potrafią nie tylko przyciągać talenty, ale również je rozwijać i utrzymywać wewnątrz struktur – wyjaśnia Tul. Dodaje,że firmy bardziej teraz doceniają kandydatów posiadających dodatkowe kompetencje w zakresie zarządzania zmianą w organizacji, optymalizacji procesów biznesowych, umiejętności pracy w oparciu o wskaźniki i analizy.

Według raportu Grant Thornton przeciętna oferta pracy w HR zawiera 6,1 wymagań, a więc sporo powyżej średniej dla wszystkich ogłoszeń (5,2). Wśród oczekiwań wobec HR-owców najczęściej powtarzają się: doświadczenie i znajomość języka obcego. Pomimo to średnia pensja oferowana w ogłoszeniach specjalistom HR to tylko ok. 5 tys. zł, a menedżerom – 8,4 tys.

O znacznie wyższych stawkach mówią firmy rekrutacyjne. Adriana Nowaczek z HRK twierdzi, że poszukiwani teraz doświadczeni rekruterzy z bardzo dobrą znajomością angielskiego mogą liczyć na co najmniej 10 tys. zł brutto. Płace HR Business Partnerów wynoszą 12–16 tys. brutto, zaś dyrektorzy HR mogą negocjować wynagrodzenie powyżej 23 tys. zł. Według raportu płacowej Page Executive najczęściej oferowane wynagrodzenie dyrektora ds. HR to 32 tys. zł brutto miesięcznie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA