fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosja: samospalenie przeciwko rusyfikacji

Kreml
AFP
Przed budynkiem administracji w Iżewsku 79-letni rosyjski naukowiec dokonał aktu samospalenia przeciwko rusyfikacji autochtonów. Mężczyzna zmarł w szpitalu.

Lokalne media podają, że 79-letni Albert Razin był doktorem nauk filozoficznych i twórcą Instytutu Człowieka działającego przy Udmurckim Uniwersytecie Państwowym. Mężczyzna podpalił się w poniedziałek tuż przed budynkiem rady miejskiej w Iżewsku, gdzie miało się rozpocząć posiedzenie. Następnie rosyjskie media poinformowały, że naukowiec zmarł w szpitalu.

- Jeżeli jutro mój język zapomną, to dzisiaj jestem gotów umrzeć - brzmiał napis na plakacie, który Razin trzymał w rękach. Słowa te niegdyś wypowiedział znany dagestański poeta Rasuł Gamzatow. Razin protestował przeciwko rusyfikacji autochtonów, bronił języka udmurckiego. Niedawno wystosował apel do lokalnych deputowanych po tytułem "Udmurcki etnos znika". - Dzisiaj jest kontynuowana stalinowska polityka rusyfikacji - pisał. Apel został opublikowany przez część niezależnych rosyjskich mediów. Tymczasem kremlowskie media o tragedii w Iżewsku milczą.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA