fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosja: Wzrost promieniowania po eksplozji silnika rakietowego

Shutterstock
Podczas testów na poligonie wojskowym w obwodzie archangielskim doszło do wybuchu silnika rakietowego. W Sewerodwińsku przez krótki czas odnotowano wzrost promieniowania - czemu zaprzecza jednak resort obrony Rosji - informuje serwis rbc.ru.

Na oficjalnej stronie miasta czytamy, że wzrost promieniowania odnotowano między 11:50 a 12:30 czasu moskiewskiego. "Od godziny 14 odczyty czujników nie przekraczają 0,11 mikrosiwerta na godzinę przy maksymalnym dopuszczalnym poziomie 0,6 mikrosiwerta" - czytamy w komunikacie, w którym cytowany jest szef wydziału obrony cywilnej Sewerodwińska.

- Krótki wzrost poziomu promieniowania zarejestrowano w Sewerodwińsku około południa - powiedziała TASS Ksenia Judina, rzeczniczka miejscowych władz.

W wyniku eksplozji zginęły dwie osoby, a sześć zostało rannych.

Resort obrony Rosji nie wskazuje, gdzie dokładnie doszło do eksplozji. Agencje prasowe twierdzą, że miała ona miejsce w rejonie wioski Nionoksa. W pobliżu wioski ma znajdować się poligon doświadczalny dla rakiet balistycznych przeznaczonych dla okrętów podwodnych.

W swoim oświadczeniu do TASS na temat reakcji władz gubernator Obwodu Archangielskiego stwierdził, że nie ma potrzeby ewakuacji po pożarze, który wybuchł na podległym mu terenie. - Nie, nie ma nic takiego, nie mamy takich informacji - powiedział gubernator, zapytany, czy istnieją plany ewakuacji cywilów.

Wcześniej TASS informowała, że do eksplozji i wywołanego nią pożaru doszło na okręcie na terenie jednostki wojskowej w Sewerodwińsku. Według nieoficjalnych informacji wybuch pożaru nastąpił po tym, gdy na okręcie Floty Północnej prowadzone były prace, wykonywane - jak podkreślono - przez osoby cywilne. - Przyczyny są badane. W tym momencie wiadomo, że incydent miał miejsce podczas prac cywilnych specjalistów, a nie wojska - mówiło źródło TASS.

Źródło: rbc.ru, tass
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA