fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnictwo

Polscy sadownicy będą rozdawać jabłka. Za darmo

Bloomberg
Sadownicy będą zachęcać do jedzenia polskich jabłek. W piątek będą rozdawać je w centrum Lublina i Warszawy. Akcja pod hasłem "Poczuj smak, poczuj dumę" ma być akcentem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z powodu przymrozków zbiory jabłek w Polsce w 2017 r. zmniejszyły się o 32 proc. do 2,4 mln ton. W tym roku produkcja wzrosła o 60 proc. do poziomu 3,9 mln ton. Urodzaj spotkał też sadowników w innych krajach UE- pisze Kurier Lubelski. To wzmogło konkurencję. Dlatego polscy sadownicy zachęcają rodaków do patriotyzmu gospodarczego.

Sadownicy skarżą się na zbyt niskie ceny jabłek w skupie. Część zdecydowała się nawet na zniszczenie części zbiorów. Mają tez problem ze zbiorami, ponieważ brakuje chętnych do pracy. Jabłka gniją pod drzewami.

Polscy producenci jabłek są też oburzeni słowami ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który powiedział, że niskie ceny są spowodowane nie tylko pazernością przetwórni owoców, które oferują niskie stawki, ale również samych sadowników, którzy odpowiadają za nadprodukcję jabłek i brak różnorodności jeżeli chodzi o odmiany - pisze portal agropolska.pl.

W skupach na Mazowszu za jabłka na cele przemysłowe oferuje się sadownikom 9-10 groszy za kilogram owoców. Według sadowników opłacalność produkcji zapewniają ceny w okolicach 40 groszy za kilogram. Natomiast za jabłka konsumpcyjne cena powinna wynieść około 90 groszy a hurtownie nie oferują nawet 50 groszy za kilogram.

Każdy, kto 9 listopada odwiedzi stoisko sadowników otrzyma wyśmienite jabłka o niepowtarzalnym smaku pochodzące z polskich sadów. Akcja odbędzie się w piątek na placu Litewskim w Lublinie. Sadownicy będą rozdawać jabłka od godz. 10 do 14. Przez to działanie rolnicy chcą przekonać polskiego konsumenta, aby w przyszłości dokonywali świadomych zakupów i wybierali tylko rodzime owoce - informuje Kurier Lubelski.

W Warszawie sadownicy będą rozdawać jabłka pod Rotundą.

Związek Sadowników RP chce przekonać polskiego konsumenta, aby w przyszłości dokonywał świadomych zakupów i wybierał tylko polskie owoce, które są przede wszystkim smaczne, wyprodukowane z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa, a ponadto zawierają mnóstwo wartości odżywczych pozytywnie wpływających na nasze zdrowie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA