Rodzina

Jak legalnie dysponować pieniędzmi, które dziecko dostało na komunię

AdobeStock
Pieniądze to jeden z najbardziej popularnych prezentów komunijnych. Otrzymanymi środkami jednak dysponują rodzice. Czy mogą oni swobodnie zarządzać majątkiem dziecka?

Nad tematem pochylił się portal finanse.wp.pl, który wskazał, że "nie ma przepisu, który jednoznacznie mówi o tym, co wolno rodzicom w odniesieniu do pieniędzy, które dziecko dostaje w prezencie. Jednak lektura Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wyjaśnia, jak rodzice mają się obchodzić z majątkiem dziecka. Bez względu na to, w jaki sposób został on uzyskany."

Małoletnie dziecko nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, w związku z czym, nie może swobodnie zarządzać swoim majątkiem. Mogą to czynić rodzice bądź opiekunowie prawni, jednak nie w sposób nieograniczony.

Pieniądze, które dziecko otrzyma na komunię, urodziny i inne okazje stanowią jego wyłączną własność, nawet w okresie, w którym rodzice nimi zarządzają. Rodzice mają chronić majątek małoletniego przed jego roztrwonieniem, jednak jego dobrowolne wydawanie może stanowić nadużycie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rodzice mogą swobodnie podejmować decyzje związane z tzw. czynnościami zwykłego zarządu. Chodzi tu o czynności związane z "normalnym" korzystaniem z pieniędzy i innego majątku dziecka, a więc niewielkie wydatki związane np. z naprawą przedmiotu należącego do potomka czy zakup niedrogiej zabawki.

Pozostałe czynności, wymagające większego nakładu, a także związane z nabyciem majątku o znacznej wartości (np. oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku) wymagają zgody sądu rodzinnego na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem małoletniego dziecka.

Jak zwrócił uwagę portal finanse.wp.pl - Niestety, nie da się jednoznacznie zadecydować, który zakup pozostanie w kategorii zwykłego zarządu, a który już nie i wymaga zwrócenia się do sądu. Żaden przepis jednoznacznie tego nie przesądza.

Rodzice zawsze jednak powinni kierować się dobrem dziecka i pamiętać, że pieniądze, które dziecko otrzymuje w prezencie stanowią jego własność.

Jeśli rodzice nie oddadzą pieniędzy dziecku lub ich wydanie jej byłoby przywłaszczeniem, czyli swobodnym dysponowaniem czymś, co znajduje się w rękach sprawcy. Jest to przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia (art. 284 § 2 Kodeksu karnego).

To jednak rozważanie teoretyczne, bo trudno sobie wyobrazić, by dziecko złożyło zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. W znacznej większości rodzin, rodzicom zależy na dobru dziecka i starają się możliwie najlepiej zarządzać jego majątkiem. Nie można jednak wykluczyć odmiennej sytuacji.

Przepisy mają więc chronić dzieci, których majątek został rozdysponowany przez rodziców w sposób sprzeczny z dobrem dziecka.

Źródło: finanse.wp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL