fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Kontakty z dzieckiem po rozwodzie: wszystko, co trzeba wiedzieć

Kontakty z dzieckiem po rozwodzie
Adobe Stock
Jak ustalić kontakty z dzieckiem po rozwodzie? Co zrobić, gdy jeden rodzic utrudnia drugiemu widywanie? Na czym polega opieka naprzemienna? Jak nie zerwać więzi z potomstwem? Na te i inne pytania w poradniku "Rzeczpospolitej" odpowiada Piotr Świderski radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Piotr Bogusław Świderski.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi jasno: rodzice i ich dziecko mają prawo, a nawet obowiązek utrzymywania kontaktów, tj. przebywania ze sobą oraz porozumiewania się bezpośrednio, drogą korespondencyjną lub z pomocą środków komunikowania się na odległość.

Czasami zdarza się, że uzyskane w sądzie postanowienie o ustaleniu kontaktów z małoletnim (lub ugoda zawarta przed mediatorem albo ugoda sądowa), mimo uprawomocnienia nadal nie jest respektowane przez rodzica zobowiązanego przez sąd do umożliwiania rodzicowi uprawnionemu kontaktów z dzieckiem. Tak się dzieje, gdy trwa silny konflikt między stronami, o co nietrudno w sprawach rodzinnych.

Omawiając sprawę o ustalenie kontaktów z dzieckiem, warto wspomnieć o rozwiązaniu wykraczającym poza pojęcie kontaktów, które pozwala małoletniemu na spędzanie równej lub podobnej ilości czasu z każdym z rodziców, a w pewnych okolicznościach stanowi rozstrzygnięcie korzystne zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.

Sprawy o ustalenie kontaktów trwają zazwyczaj długo, przede wszystkim ze względu na potrzebę uzyskania opinii Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów (OZSS). Ten musi najpierw przeprowadzić badanie wnioskodawcy, uczestnika i małoletniego, co może być utrudnione z powodu odległych terminów, szczególnie w większych miejscowościach. Opinia OZSS może być zresztą kwestionowana przez strony, co często wywołuje potrzebę przeprowadzenia opinii uzupełniającej.

Czytaj także poradnik: Koniec małżeństwa, czyli jak się rozwieść

Czym udowodnić roszczenia w sprawie rozwodowej? Jak przyspieszyć w sądzie zakończenie związku? O czym może rozstrzygać sąd w wyroku rozwodowym? >>>

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA