fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ranking szpitali

Trudne przywracanie normalności

shutterstock
Najcięższy dla systemu ochrony zdrowia będzie okres po koronawirusie.

Nie zapowiadana trzecia fala zachorowań na Covid-19, ale powrót do funkcjonowania w okresie po pandemii może okazać się w najbliższych miesiącach największym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia.

Czytaj także: Ranking „Bezpieczny szpital 2020”

Eksperci nie mają wątpliwości, że więcej ofiar pandemia będzie miała wśród osób, które koronawirusa nie doświadczą albo przechorują łagodnie lub bezobjawowo, ale z powodu braku dostępu do leczenia w przypadku innych schorzeń nie zostaną w porę zdiagnozowane. A terapię rozpoczną z opóźnieniem. Fala chorób niezwiązanych bezpośrednio z wirusem z Wuhanu to główne zadanie, z jakim po ogłoszeniu zakończenia pandemii będą się musiały zmierzyć szpitale – bohaterowie naszego rankingu.

– Nieleczone zaawansowane choroby, w tym nowotwory, zaburzenia psychiczne, uzależnienia od elektroniki, wady postawy czy wzroku, to tylko część chorób, z jakimi do placówek ochrony zdrowia będą się zgłaszać wygłodniali opieki lekarskiej pacjenci – przewiduje Marek Wójcik, były wiceminister administracji i cyfryzacji, członek rady małopolskiego NFZ. – A przychodnie i szpitale, wycieńczone wielomiesięczną walką z Covid-19 i odwykłe od opieki nad dużą liczbą tak powikłanych pacjentów, mogą sobie z tym naporem nie poradzić. Dlatego już dziś powinniśmy myśleć o powrocie do normalności, bo będzie on nieporównanie trudniejszy i bardziej kosztowny niż proces przystosowania się do nowej rzeczywistości po pandemii – ostrzega Marek Wójcik.

Ekspert dodaje, że na problemy, jakie czekają polską ochronę zdrowia po pandemii, powinno się przygotować zawczasu nie tylko pracowników ochrony zdrowia, ale przede wszystkim pacjentów.

Zgadza się z nim strateg komunikacji w ochronie zdrowia Anna Gołębicka: – Już dziś pracownicy ochrony zdrowia powinni uświadamiać pacjentów, że choroby nie wzięły wolnego na czas pandemii. Dlatego już w lecie zespół ekspertów Continue Curatio zaapelował do pacjentów, by nie przerywali leczenia, wskazując na spadek liczby badań profilaktycznych, m.in. kolonoskopii pozwalającej na wczesne diagnozowanie raka jelita grubego. Eksperci zwrócili się też do decydentów z apelem o edukację społeczeństwa w zakresie zasadności zgłaszania się na planowane wizyty lekarskie i hospitalizacje, a także budowanie świadomości Polaków oraz ich edukację dotyczącą nowych narzędzi, jakimi są teleporady, e-recepty i e-skierowania – tłumaczy.

Eksperci podkreślają, że pandemia pozwoliła spopularyzować narzędzia informatyczne umożliwiające przeprowadzanie zdalnych konsultacji lekarskich. Wciąż jednak są osoby, które z nich nie korzystają, co nie może pozbawić ich dostępu do opieki zdrowotnej.

Temat powrotu do funkcjonowania bez koronawirusa był jednym z wątków grudniowej debaty„Rzeczpospolitej" zatytułowanej „Nowoczesny szpital w dobie pandemii koronawirusa". Prof. Henryk Skarżyński, światowej sławy otochirurg i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, zwracał uwagę na niedobór kadr medycznych właściwie na wszystkich stanowiskach, który pandemia może tylko pogłębić: – Pandemia spowodowała spustoszenie kadrowe nie tylko dlatego, że część osób musiała zmienić charakter swojej pracy. Przed pandemią młode matki miały zapewnioną pomoc rodziców. Dziś z racji zagrożeń dzieci nie kontaktują się z babciami. To tylko jedna z sytuacji mających wpływ na to, w jakim składzie przychodzimy na blok operacyjny– podkreślał prof. Skarżyński. Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, zauważył, że pandemia obnażyła słabość systemu polegającą na rozproszeniu personelu, który pracuje w różnych placówkach. – Myśleliśmy, że kwestia łóżek jest kluczowa, a powstały szpitale i nie ma kim obsadzić stanowisk.

O problemach ze znalezieniem pracowników mówi także Radosław Skiba, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia, który po latach w pierwszej trójce zwyciężył w tej edycji zestawienia „Bezpieczny szpital 2020". – Z problemami dotyczącymi kadry spotykamy się od zawsze i pewnie zawsze będziemy się spotykać – podkreślał.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA