fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ranking szpitali

Ten ranking wpływa na poprawę zdrowia

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii

Odbierając nagrodę dla Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, podziękowałem twórcom rankingu, jak i wszystkim osobom, instytucjom, które przez lata przyczyniły się do jego utrzymania. Tego rodzaju forum powoduje, że wiele zarządów szpitali publicznych i niepublicznych w Polsce stara się sprostać parametrom, które w corocznym zestawieniu są oceniane. Prestiż rankingu wpływa na poprawę zdrowia w Polsce.

Instytut Hematologii i Transfuzjologii, bodajże osiem lat temu, zaczynając uczestniczyć w tej konkurencji, zajął odległą pozycję. Uświadomiliśmy sobie, w jakich obszarach zarządzania jednostką powinniśmy dokonać poprawy. Przez następny rok dokonaliśmy istotnego przeskoku jakościowego, dwa lata później znaleźliśmy się na podium i od tego czasu nie dajemy się z niego zepchnąć, w województwie mazowieckim zajmuje od lat pierwsze miejsce pośród wszystkich ocenianych szpitali, a w rankingu ogólnopolskim zajmujemy naprzemiennie pierwsze lub drugie miejsce.

Instytut Hematologii i Transfuzjologii wdraża m.in. nowe technologie diagnostyczne, w zakresie badań genetycznych w różnych nowotworach i uczestniczy w eksperymentalnych metodach leczniczych. To pozwoliło również stworzyć motywacyjny system wynagradzania, co nie jest zjawiskiem częstym w publicznej służbie zdrowia. Warto również podkreślić, że poza działaniami stricte usługowymi i naukowymi, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii pełni także zadania państwowe, w tym sprawuje nadzór nad publiczną służbą krwi w naszym kraju, tj. centrami krwiodawstawa i krwiolecznictwa, oraz kształci specjalistyczne kadry.

Wracając do rankingu, należy także wspomnieć, że reprezentacja szpitali rozszerza się z upływem lat o nowe placówki. W 2016 r. udział wzięło 256 szpitali. Czy to dużo? Uważam, że tak. W Polsce jest ok. 850 szpitali. Placówki, które dotychczas nie brały udziału w rankingu, w większości jeszcze nie czują się na siłach, aby poddać się zewnętrznej weryfikacji.

Od przyszłego roku zupełnie zmieni się system zarządzania szpitalami. Dla większości szpitalu publicznych zarządzanie będzie mieć charakter budżetowy, tak więc zmieni się podejście do sposobów pozyskiwania środków na diagnostykę i leczenie chorych i ich wydawanie. Mam nadzieję, że zapowiadane zmiany nie wpłyną na jakość świadczonych usług, ale ryzyko takie istnieje. Dlatego ranking najlepszych szpitali w Polsce, niezależnie od mających nastąpić zmian systemowych, należy koniecznie utrzymać. Na pewno trzeba będzie zmodyfikować oceniane parametry i być może uatrakcyjnić, aby przystąpiła do niego jeszcze większa liczba podmiotów publicznych i prywatnych.

Notował: Łukasz Lubański

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA