Ranking bibliotek

Kto czyta książki, żyje podwójnie

Czytelnicy chwalą nową siedzibę Biblioteki w Sianowie
materiały prasowe
II MIEJSCE: W Sianowie organizowanych jest wiele spotkań z autorami, ludźmi kina, powstały też dwa Dyskusyjne Kluby Książki. Każdego roku wzrasta liczba czytelników biblioteki głównej oraz jej filii.

– Wzrost środków na zakup nowości przyczynił się do tego, że księgozbiór jest odświeżony, kupujemy książki, o które pytają czytelnicy – mówi Aleksandra Kowalczyk, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Sianów. Dodaje, że czytelnicy pokochali bibliotekę, która od kilku lat ma nową siedzibę: stała się miejscem tętniącym życiem kulturalnym i dumą wszystkich mieszkańców.

Poznaj najlepsze polskie biblioteki

Ranking Bibliotek 2017 - PDF

Ranking Bibliotek 2017 - xlxs

 

Biblioteka w Sianowie zainicjowała ciekawą akcję „Wędrująca książka". Polega ona na tym, że filie biblioteczne nawiązują współpracę z tymi świetlicami wiejskimi, gdzie nie ma bibliotek. Każda filia przygotowuje wędrującą paczkę zawierająca około 50 książek. Akcja propaguje czytelnictwo wśród lokalnej społeczności – dzięki niej powstało już osiem punktów bibliotecznych.

W bibliotece w Sianowie organizowane są też spotkania z ciekawymi ludźmi. Na uwagę zasługuje również akcja „Rozgryzamy bibliotekę", która ma na celu przełamywanie barier między „nowym" czytelnikiem a bibliotekarzem. Z kolei w soboty placówka zaprasza wszystkich mieszkańców gminy na spotkania przy kawie.

– W naszych bibliotekach powstają kąciki crossbookingu. Myślą przewodnią są słowa Umberto Eco: „Kto czyta książki – żyje podwójnie". Odwiedzający nas nie tylko mają okazję usiąść przy stoliku, zrelaksować się, ale też wybrać sobie książkę z naszego regału, zabrać ją do domu, przeczytać, a później przekazać dalej – opowiada Aleksandra Kowalczyk. Dodaje, że stali bywalcy biblioteki już włączyli się do akcji i puścili w obieg zapomniane książki. Przy bibliotece funkcjonują dwa Dyskusyjne Kluby Książki. Działają w ramach ogólnopolskiego, wieloletniego programu Instytutu Książki „Tu czytamy".

Placówka nie boi się sięgać po nowatorskie pomysły na zwiększenie czytelnictwa. W 2016 r. dla młodych czytelników biblioteki głównej i jej filii przygotowano konkurs „Zostań Superczytelnikiem". Zwycięzca otrzymał kartę podarunkową o wartości 200 zł na zakup książek.

Biblioteka w Sianowie włącza się również do akcji ogólnopolskich, takich jak Odjazdowy Bibliotekarz, Ogólnopolska Noc Bibliotek, Narodowe Czytanie, Tydzień Bibliotek oraz Godzina Kodowania.

Opinia

Aleksandra Kowalczyk, dyrektor Biblioteki w Sianowie

Jednym z priorytetowych zadań jest krzewienie idei czytania oraz organizowanie inicjatyw upowszechniających książki wśród dzieci i młodzieży. W związku z tym staramy się wdrażać różne formy animacji pracy z dziećmi i młodzieżą. Obok stałych zajęć kameralnego czytania bajek, zajęć plastycznych, prezentacji multimedialnych i rywalizacji konkursowych organizujemy spotkania autorskie z pisarzami oraz spotkania wspólnego czytania, podczas których ulubione utwory literackie czytają autorytety społeczne, osoby znane lokalnej społeczności. Organizujemy też lekcje z zakresu przysposobienia bibliotecznego, lekcje o regionie oraz konkursy czytelnicze.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL