fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Nowe oszustwo: Na serwisanta terminali płatniczych

123RF
Przestępcy wyłudzają pieniądze od pracowników sklepów, stacji benzynowych oraz innych placówek usługowych i handlowych.

Oszuści podają się za serwisantów terminalu płatniczych i proszą o próbną transakcję. Obiecują zwrócić pieniądze, ale tego nie robią. W Leżajsku na Podkarpaciu kilka osób uwierzyło oszustom i straciło blisko 6 tysięcy złotych.

- Uważajcie na oszustów, podających się za serwisantów terminali płatniczych. Oszuści telefonicznie proszą o przyciskanie na klawiaturze odpowiedniej kombinacji klawiszy. W ten sposób ma zostać aktualizowany system terminala płatniczego –apeluje policja z Leżajska.

W ostatnim czasie do miejscowej Komendy Powiatowej Policji wpłynęło kilka zawiadomień o oszustwie internetowym, którego dokonały osoby podające się za serwisantów terminali płatniczych.

Prosili oni telefonicznie o przyciskanie na klawiaturze odpowiedniej kombinacji klawiszy. W ten sposób miał zostać aktualizowany system terminala płatniczego.

Dla sprawdzenia poprawności wprowadzonych danych oszuści prosili o przeprowadzenie próbnej transakcji. Informując, że pieniądze zostaną zwrócone po weryfikacji sytemu

- Oszuści wykazują się dużym profesjonalizmem i branżową znajomością obsługi całego systemu płatniczego. Wcześniej przeprowadzają testy połączenia z placówką – tłumaczy policja.

Funkcjonariusze apelują do wszystkich osób obsługujących terminale płatnicze o szczególną ostrożność.

- Najprostszym sposobem jest sprawdzenie wiarygodność serwisanta. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności wskazanych przez rzekomego serwisanta, sprawdźmy czy dzwoni on z firmy, która obsługuje terminal. Wykonajmy telefon do znanego nam serwisu i zweryfikujmy informację. - radzą policjanci.

Policjanci przypominają, że serwisanci nie aktualizują oprogramowania podczas rozmowy przez telefon.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA