fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Przemytnicy pomagają przy murze Trumpa. Drabiny za 5 dolarów

AFP
Przemytnicy pomagają migrantom sforsować mur granicznych, który był pomysłem prezydenta Donalda Trumpa. Używają do tego metalowych drabin, których koszt wykonania to kilka dolarów.

Jak podaje "The El Paso Times", od maja zeszłego roku na granicy Stanów Zjednoczonych w Teksasie odnotowano wzrost liczby zakamuflowanych "haków i drabinek".

Wykonane z prętów zbrojeniowych drabiny są porozrzucane na granicy z Meksykiem. Kolorem pasują do rdzawobrązowego muru.

- Ktoś zarabia na tych drabinach - mówi agent Joe Romero. - Agenci ściągnęli je ze ściany i pocięli, żeby nie mogły być użyte ponownie - dodaje.

Czerwone drabiny zaczęły pojawiać się masowo po zakończeniu budowy muru w El Paso w maju ubiegłego roku. Według danych straży granicznej od tego czasu liczba nielegalnych prób przekroczenia granicy wzrosła.

- Zaczynamy dostrzegać wiele działań wymykających się spod kontroli - mówi agent Ramiro Cordero. Amerykańskie służby twierdzą, że organizacja przestępcze współpracują po obu stronach granicy.

W regionie El Paso od października 2019 roku do stycznia 2020 roku zatrzymano ponad 10 tys. dorosłych osób. W tym samym okresie rok wcześniej zatrzymań było o połowę mniej.

Wykonane przez przemytników drabiny są tworzone z prętów zbrojeniowych, które można kupić w sklepie z narzędziami w Ciudad Juarez. Sześć metrów materiału kosztuje około 5 dolarów.

Trump zapewniał, że Meksyk poniesie koszty budowy muru, jednak do tej pory prawie 10 mld dolarów pochodzi z pieniędzy podatników. Do końca tego roku ma być postawionych kolejnych 720 kilometrów muru. 

Źródło: Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA