fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Nepal: Przewodniczący parlamentu oskarżony o gwałt i aresztowany

Krish Dulal [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]
Były już przewodniczący parlamentu Nepalu, Krishna Bahadur Mahara (ze stanowiska zrezygnował w ubiegły wtorek), został aresztowany przez policję w związku z oskarżeniem go o gwałt przez jedną z pracownic jego biura.

Do aresztowania doszło po tym, jak sąd w Katmandu wydał nakaz aresztowania Mahary w związku z oskarżeniami pod jego adresem.

Należący w przeszłości do maoistycznych rebeliantów Mahara twierdzi, że jest niewinny, a oskarżenia pod jego adresem są nieprawdziwe.

Kobieta oskarża Maharę o to, że ten, będąc pod wpływem alkoholu, zmusił ją do stosunku seksualnego. Do gwałtu miało dojść w mieszkaniu kobiety.

- Nie sądziłam, że do tego dojdzie. Zmusił mnie... wyszedł, gdy powiedziałam, że wezwę policję - mówiła kobieta w rozmowie z lokalnymi mediami.

Mahara był głównym negocjatorem ze strony maoistów podczas rozmów pokojowych z 2006 roku, które zakończyły trwającą w Nepalu wojnę domową.

Przewodniczącym parlamentu został po tym, jak sojusz maoistów z komunistami wygrał wybory parlamentarne w 2017 roku.

Ze stanowiska zrezygnował we wtorek ponieważ - jak mówił - chciał w ten sposób "ułatwić przeprowadzenie uczciwego procesu w sprawie oskarżeń, które stawiają pod znakiem zapytania jego charakter".

Ustąpienia przewodniczącego parlamentu domagała się rządząca krajem Partia Komunistyczna Nepalu.

Jak podkreśla BBC sytuacja, w której tak ważny polityk w Nepalu trafia do aresztu w związku z podejrzeniami o napaść seksualną jest bezprecedensowa.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA