fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Snowden: Wrócę do USA, jeśli będę miał sprawiedliwy proces

AFP
Edward Snowden, były pracownik CIA, który po ujawnieniu informacji o programie masowego podsłuchach rządu USA otrzymał azyl w Rosji, powiedział, że chciałby wrócić do domu, o ile będzie mógł liczyć na sprawiedliwy proces.

W Stanach Zjednoczonych Snowden oskarżony jest o szpiegostwo. Grozi mu nawet kilkadziesiąt lar więzienia. Były pracownik Centralnej Agencji Wywiadowczej w rozmowie z CBS wyraził chęć powrotu do kraju.

- Chciałbym wrócić do Stanów Zjednoczonych. To jest mój ostateczny cel - powiedział. Jego autobiografia "Permanent record: Moja historia" we wtorek trafi do sprzedaży.

- Jeśli mam resztę życia spędzić w więzieniu, jedynym podstawowym wymogiem, na który musimy się zgodzić, jest to, że przynajmniej dostanę sprawiedliwy proces - powiedział Snowden. Jego zdaniem jest to jedyna rzecz, której nie zagwarantował mu amerykański rząd.

Stany Zjednoczone oskarżają Snowdena o zagrażanie bezpieczeństwu narodowemu. Postawiono mu zarzuty zgodne z ustawą o szpiegostwie. 

- Nie proszę o ułaskawienie. Proszę o sprawiedliwy proces - powiedział. - Nie chcemy, aby ludzie trafiali do więzienia bez możliwości decydowania przez ławę przysięgłych, że to, co zrobili, było słuszne lub złe - dodał. Zdaniem Snowdena rząd widzi to inaczej. Jego proces miałby być zamknięty dla opinii publicznej. 

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA