fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Wielka Brytania: 23-latek chciał zabić parlamentarzystkę mieczem

materiały prasowe
Brytyjski prawicowy ekstremista zamierzał zamordować 68-letnią parlamentarzystkę Rosie Cooper mieczem kupionym w internecie. 23-letni Jack Renshaw został w piątek skazany przez sąd na dożywocie.

Renshaw, który przyznał się do bycia członkiem rasistowskiej organizacji Akcja Narodowa do momentu, aż została ona zdelegalizowana jako organizacja terrorystyczna o przedterminowe zwolnienie będzie mógł ubiegać się po 20 latach.

Akcja Narodowa została zdelegalizowana w 2016 roku, po tym jak organizacja ta z uznaniem wyraziła się o zamordowaniu brytyjskiej parlamentarzystki Jo Cox, przed referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Tym samym Akcja Narodowa stała się pierwszą organizacją skrajnie prawicową zdelegalizowaną w Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej.

Renshaw chciał zaatakować inną parlamentarzystkę Partii Pracy, Rosie Cooper. Atak na nią miał być ciosem w "kontrolowane przez Żydów państwo", które "prześladuje społeczność białych". Według Renshaw Cooper była zdrajczynią zasługującą na śmierć jako reprezentantka "fałszywej demokracji".

W celu zabójstwa Cooper Renshaw kupił w internecie miecz z 48-centymetrowym ostrzem.

Renshaw przyznał, że planował zabójstwo posłanki. Formułował też groźby pod adresem oficera policji prowadzącego przeciwko niemu postępowanie w innej sprawie.

Prokurator Jenny Hopkins przekonywała, że Renshaw "był gotów działać zgodnie ze swoim białym supremacjonistycznym światopoglądem i zamierzał zabić członkinię parlamentu - jego plan przypominał zabójstwo Jo Cox".

Hopkins podkreśliła, że gdy parlamentarzystka ma być ofiarą zabójstwo jest to "atak na cały demokratyczny proces i służbę publiczną".

W innym procesie, w ubiegłym roku, Renshaw został skazany na 16 miesięcy więzienia za czyny pedofilskie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA