fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

USA: Rosyjska agentka Maria Butina skazana na 18 miesięcy więzienia

HO / Alexandria Sheriff’s Office / AFP
Rosyjska agentka, który próbował infiltrować amerykańskie grupy polityczne, została skazana na 18 miesięcy więzienia. - Zniszczyłam swoje własne życie - mówiła przed sądem.

Maria Butina próbowała dostać się do Narodowego Związku Strzeleckiego (NRA), próbując uzyskać możliwość wpływu na amerykańską politykę w stosunku do Moskwy. Po tym, jak nie przyznała się do winy, później zmieniła swoje zeznania, przyznając się do zaledwie jednokrotnego udziału w spisku.

30-latka przebywa w areszcie od lipca zeszłego roku. Po zakończeniu odbywania kary więzienia ma zostać "niezwłocznie" deportowana do Rosji.

- Zniszczyłam swoje własne życie. Przyjechałem do Stanów Zjednoczonych nie z żadnymi rozkazami, ale z nadzieją, a teraz nic nie pozostaje poza pokutą - mówiła Butina przed sądem.

Federalni prokuratorzy nazwali Butinę agentką obcego rządu, ale powstrzymali się od nazywania jej wprost szpiegiem.

Sprawa nie ma związku ze śledztwem specjalnego prokuratora Roberta Muellera w sprawie domniemanego ingerowania Rosji w wybory prezydenckie w 2016 roku.

Butina została aresztowana w Waszyngtonie 15 lipca. Jak informował wówczas Departament Sprawiedliwości USA, była podejrzana o działanie "jako agentka Rosji w Stanach Zjednoczonych poprzez rozwijanie relacji z obywatelami USA i infiltrowanie organizacji mających wpływ na politykę amerykańską, w celu wspierania interesów Federacji Rosyjskiej".

Źródło: rp.pl/ AP, Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA