fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Kambodża: Rekordowy przemyt - 3,2 tony kości słoniowej w porzuconym kontenerze

Ban Chork/ AFP
Kambodża przejęła ponad 3,2 tony kości słoniowej, ukrytej w kontenerze wysyłanym z Mozambiku - poinformowała agencja AFP, cytując media w urzędzie celnym. To największy w historii tego kraju udaremniony przemyt.

W czwartek w jednym z kontenerów z Mozambiku odkryto 1026 słoniowych ciosów. Odkrycia dokonano w porcie w Phnom Penh, po otrzymaniu cynku z ambasady Stanów Zjednoczonych. Kontrabanda zadeklarowana była jako marmur i znajdowała się w porzuconym kontenerze - powiedział agencji AFC Sun Chhay, dyrektor Biura Celnego i Akcyzowego w porcie.

Źródło AFP dodało, że kość słoniowa została wysłana z Mozambiku i przybyła do portu w zeszłym roku. Niezidentyfikowany adresat przesyłki nigdy się po nią nie zgłosił.

Sun Chhay powiedział, że nie wie, czy przesyłka była przeznaczona na rynki w innych krajach.

Popyt ze strony Chin i Wietnamu napędza rozwój nielegalnego handlu dziką fauną i florą z Kambodżą jako ważnym krajem tranzytowym. Słabe egzekwowanie prawa i korupcja przyciągają do tego kraju przemytników zwłaszcza w czasie, gdy sąsiednia Tajlandia rozprawia się z zakazanym handlem.

Zajęty ładunek jest największy w historii. Do tej pory na pierwszym miejscu plasowała się próba przemytu z 2014 roku, gdy służby celne z Kambodży przejęły około trzech ton kości słoniowej w południowo-zachodnim porcie w Sihanoukville. 

Źródło: rp.pl/ afp
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA