fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Słowacja: Zamordowano dziennikarza śledczego. "Egzekucja"

fotolia.com
Dziennikarz śledczy ze Słowacji Jan Kuciak i jego przyjaciółka Martina Kušnírova zostali zastrzeleni w weekend. Zabójstwo dziennikarza może mieć związek z jego pracą - Kuciak pisał m.in. o oszustwach podatkowych.

Szef słowackiej policji Tibor Gaszpar mówiąc o zabójstwie dziennikarza użył określenia "egzekucja". O egzekucji pisze też koncern Axel Ringer Springer, wydawca portalu "Aktuality", dla której pracował Kuciak. Policja prosi media, aby informowały o ewentualnych groźbach jakie otrzymują pracujący dla nich dziennikarze. Zapowiada też przyznanie ochrony niektórym dziennikarzom - nie wymienił ich jednak z nazwiska.

Kuciak pisał m.in. o przestępstwach podatkowych, w które zamieszani byli ludzie związani z premierem Robertem Fico i jego partią SMER. 

 

Kuciaka i jego przyjaciółkę znaleziono martwych w domu dziennikarza. Policję zaalarmowała matka dziewczyny, która nie mogła dodzwonić się do córki.

Minister sprawiedliwości Lucia Žitňanská powiedziała, że jeśli śledztwo wykaże, że śmierć Kuciaka ma związek z jego pracą wówczas będzie to bezprecedensowy atak na wolność prasy, który "musi być potępiony przez całe społeczeństwo".

Politycy opozycji domagają się już dymisji szefa MSW jeśli okaże się, że śmierć dziennikarza była efektem prowadzonych przez niego dziennikarskich śledztw. 

W ostatnim przed śmiercią artykule Kuciak pisał o aferze związanej z działalnością przedsiębiorcy Mariana Kocznera. "Aktuality" podaje, że dziennikarz otrzymywał pogróżki od przedsiębiorcy.

Zabójstwo dziennikarza potępił już prezydent Słowacji Andrej Kiska. "Musimy znaleźć tych, którzy to zrobili tak szybko, jak to tylko możliwe, a także zapewnić bezpieczeństwo wszystkim dziennikarzom, wszelkimi środkami które posiadamy" - głosi oświadczenie głowy państwa.

Z kolei premier Robert Fico zwołał spotkanie kryzysowe w związku z zabójstwem z udziałem szefa MSW, prokuratora generalnego i komendanta głównego policji, a także szefa wywiadu.

To pierwszy potwierdzony przypadek zamordowania dziennikarza na Słowacji od czasu, gdy kraj ten ogłosił niepodległość na początku lat 90-tych. Onet.pl przypomina jednak o zagionionym przed 10 laty dziennikarzu śledczym Pavoli Rypale, który zajmował się tematami związanymi z mafią. Z kolei w 2015 na Słowacji zaginął dziennikarz "Hospodarskich Novin", Miroslav Pejko.

Politico.eu przypomina z kolei, że najwięcej zabójstw dziennikarzy w latach 1992-2017 miało miejsce we Francji.

Źródło: Onet.pl, Politico.eu, Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA