Przestępczość

Wielka Brytania: Mężczyzna pobił muzułmankę przez "brexitową" retorykę?

123RF
Obrońca 56-letniego Petera Scottera, oskarżonego o pobicie muzułmanki noszącej nikab, mówił, że jego klient mógł zaatakować kobietę z powodu retoryki używanej w czasie kampanii poprzedzającej referendum ws. Brexitu.

Do ataku doszło w lipcu 2016 roku, miesiąc po głosowaniu, w którym Brytyjczycy zdecydowali o opuszczeniu UE przez ich kraj.

Scotter zaatakował w centrum handlowym w Sunderlandzie noszącą nikab kobietę, która poszła na zakupy z 9-letnim synem.

Mężczyzna miał zerwać z niej nikab z taką siłą, że niemal powalił ją na ziemię.

Następnie zaczął krzyczeć: "Jesteś teraz w naszym państwie, ty głupia, p...na muzułmanko".

Policjanci, którzy interweniowali usłyszeli, jak mężczyzna krzyczy do kobiety "w Wielkiej Brytanii żyje się według naszych p...nych zasad". Stwierdził też, że kobieta mogła być terrorystką.

Sąd uznał go winnym ataku o podłożu rasistowskim i skazał go na 15 miesięcy więzienia. Scotter ma również zapłacić 140 funtów odszkodowania ofierze.

Tony Hawks, obrońca Scottera podkreślił, że jego klient jest "źle wykształconym człowiekiem" i "ignorantem". Dodał, że jego ksenofobiczna retoryka była odzwierciedleniem argumentów używanych przez zwolenników Brexitu, co mogło wpłynąć na jego zachowanie.

- Musi wziąć odpowiedzialność za swoje czyny, ale czy jest zbiegiem okoliczności, że atak nastąpił po kilku tygodniach słuchania takiej retoryki? - pytał.

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL