fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Prosecco przegoniło szampany. Idzie jak woda

Bloomberg
Prosecco jest obecnie najlepiej sprzedającym się winem musującym na świecie pod względem ilości. Bije na głowę francuskie szampany.

Włoskie Prosecco, popularne lekkie wino musujące sprzedaje się znacznie lepiej niż francuskie szampany. Produkcją tego wina zajmuje się obecnie 14 tysięcy winnic i firm. Prosecco jest tanie, a jego produkcja jest znacznie prostsza niż produkcja oryginalnych win musujących z Szampanii.

Prosecco, które produkowane jest na północy Włoch w regionach Wenecja Euganejska i Friuli-Wenecja Julijska w okolicach miejscowości Conegliano, Valdobbiadene i Asolo, po raz pierwszy przegoniło w ilości sprzedanych butelek szampany pięć lat temu. W tym roku szacuje się, że sprzedanych zostanie 544 mln butelek, o 75 procent więcej niż butelek francuskiego szampana.

Także w Polsce rośnie sprzedaż Prosecco. Aż 43 proc. konsumentów sięga po Prosecco, aby sprawić sobie przyjemność bez okazji - wynika z badań AMBRA SA.

Szampan wciąż jednak daje lepiej zarobić producentom. Wysoka cena sprawia, że francuski szampan wciąż pozostaje na szczycie, jeśli chodzi o przychody. Sprzedaż szampana osiągnęła rekordowy poziom 4,9 miliarda euro w zeszłym roku, podczas gdy Prosecco uzyskało przychody na poziomie 804 milionów - informuje AP

Niska cena Prosecco to jeden z jego najważniejszych atutów. Włoskie wino musujące jest dostępne dla każdego. Nawet Francuzi sięgają po nie coraz częściej. W zeszłym roku jego sprzedaż we Francji wzrosła o 40 procent. Tanie Prosecco zaczyna wypierać go z rynku także w USA i Wielkiej Brytanii, które dotąd były tradycyjnie dużymi rynkami zbytu francuskiego szampana.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA