fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Europarlament może zakazać nazw typu „roślinny burger”

AdobeStock
Producenci mięsa walczą z nową konkurencją i próbują jej odebrać prawo do używania stosowanego nazewnictwa. Decyzja zapadnie we wtorek.

Parlament Europejski będzie głosował nad dwiema poprawkami. Ta z numerem 165 ma ograniczyć stosowanie nazw zwyczajowo związanych z produktami mięsnymi w odniesieniu do tych roślinnych, czyli np. burger, kiełbasa. Z kolei ta z numerem 171 ma rozszerzyć rygory związane z nazwami roślinnego nabiału – choć „mleko migdałowe" i „ser wegański" są już zakazane, to poprawka ma ograniczyć też te opisowe, jak „styl jogurtowy" i „alternatywny ser".

– Nie ma absolutnie żadnych dowodów na to, że konsumenci są zdezorientowani lub wprowadzani w błąd przez obecne oznakowanie produktów wegetariańskich i wegańskich. Wręcz przeciwnie, istnieją mocne dowody wskazujące na to, że zmiana ich nazwy spowodowałaby dezorientację – mówi Patrycja Homa, prezes Fundacji ProVeg.

Trudno uwierzyć w zapewnienia o wprowadzaniu w błąd, ponieważ produkty roślinne i mięsne w sklepach znajdują się w zupełnie innych miejscach i naprawdę trudno jest nie zauważyć zakupu roślinneg...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA