Reklama
Rozwiń

Jak zamówić wino w restauracji? O tych zasadach warto pamiętać

Zamawianie wina w restauracjach bywa kłopotliwe i warto znać podstawowe zasady savoir-vivre'u, które przydadzą się na kolacji służbowej czy obiedzie rodzinnym.

Publikacja: 02.12.2019 08:17

Jak zamówić wino w restauracji? O tych zasadach warto pamiętać

Foto: AdobeStock

Jak zamawiać wino w restauracji? Okazuje się, że to wcale nie takie proste, jak się wydaje - wybór w karcie win potrafi być ogromny, nazwy skomplikowane i obco brzmiące, a podczas zamawiania łatwo popełnić faux pas. Business Insider Polska przygotował zestaw podstawowych zasad savoir-vivre'u, które pomogą nam wybrnąć z tej sytuacji w czasie oficjalnego obiadu firmowego czy wyjścia do restauracji z rodziną. 

Po pierwsze, na stole możemy zastać na wstępie kilka rodzajów kieliszków, nie musimy się jednak obawiać, jeśli nie wiemy, który pasuje do danego wina. O to zadba kelner i po złożeniu zamówienia, zostawi na stole wyłącznie te, których potrzebujemy. 

Po drugie, kłopoty mogą pojawić się przy wybieraniu odpowiedniego wina do dania. Z reguły białe wino najlepiej pasuje do białych mięs i ryb, a czerwone do czerwonych mięs. Jeśli jednak mamy wątpliwości, możemy poradzić się obsługi, która powinna w tym względzie pomóc. 

 

I kolejna kwestia, która powinna uspokoić laików - wcale nie wymagane jest od każdego klienta, by potrafił wymówić skomplikowane nazwy win zagranicznego pochodzenia. Jeśli nie władamy płynnie językiem francuskim czy portugalskim, wystarczy dyskretnie pokazać obsłudze na karcie win, o który trunek nam chodzi, a - zgodnie z zasadami savoir-vivre'u - kelner powinien sam wymówić prawidłowo nazwę, by upewnić się, że to wino chcemy zamówić. 

Przemysł spożywczy
GIS wycofał piwo znanego polskiego producenta. Butelki mogą wybuchnąć
Przemysł spożywczy
Rośnie apetyt na małą czarną. Ile wart jest rynek kawy w Polsce?
Przemysł spożywczy
Kryzys żywnościowy ogarnia Rosję. Załamanie produkcji, bankructwa przetwórni
Przemysł spożywczy
Młodzi Polacy nie wylewają za kołnierz
Przemysł spożywczy
Unilever daje długie gwarancje zatrudnienia załodze. To ewenement