fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Jak zamówić wino w restauracji? O tych zasadach warto pamiętać

AdobeStock
Zamawianie wina w restauracjach bywa kłopotliwe i warto znać podstawowe zasady savoir-vivre'u, które przydadzą się na kolacji służbowej czy obiedzie rodzinnym.

Jak zamawiać wino w restauracji? Okazuje się, że to wcale nie takie proste, jak się wydaje - wybór w karcie win potrafi być ogromny, nazwy skomplikowane i obco brzmiące, a podczas zamawiania łatwo popełnić faux pas. Business Insider Polska przygotował zestaw podstawowych zasad savoir-vivre'u, które pomogą nam wybrnąć z tej sytuacji w czasie oficjalnego obiadu firmowego czy wyjścia do restauracji z rodziną. 

Po pierwsze, na stole możemy zastać na wstępie kilka rodzajów kieliszków, nie musimy się jednak obawiać, jeśli nie wiemy, który pasuje do danego wina. O to zadba kelner i po złożeniu zamówienia, zostawi na stole wyłącznie te, których potrzebujemy. 

Po drugie, kłopoty mogą pojawić się przy wybieraniu odpowiedniego wina do dania. Z reguły białe wino najlepiej pasuje do białych mięs i ryb, a czerwone do czerwonych mięs. Jeśli jednak mamy wątpliwości, możemy poradzić się obsługi, która powinna w tym względzie pomóc. 

 

I kolejna kwestia, która powinna uspokoić laików - wcale nie wymagane jest od każdego klienta, by potrafił wymówić skomplikowane nazwy win zagranicznego pochodzenia. Jeśli nie władamy płynnie językiem francuskim czy portugalskim, wystarczy dyskretnie pokazać obsłudze na karcie win, o który trunek nam chodzi, a - zgodnie z zasadami savoir-vivre'u - kelner powinien sam wymówić prawidłowo nazwę, by upewnić się, że to wino chcemy zamówić. 

Więcej na: Business Insider Polska 

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA