fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Rekordowe wydatki Rosji na przemysł obronny

Bloomberg
Pomimo pandemii skutkującej spadkiem dochodów budżetu o jedną trzecią, Kreml zwiększył wydatki na zbrojenia do rekordowej wysokości. W pierwszym półroczu co czwarty rubel z kasy państwa trafiał do struktur siłowych. Więcej pieniędzy dostali też państwowi urzędnicy, szczególnie z otoczenia Władimira Putina.

Ministerstwo finansów Rosji opublikowało wstępną ocenę wykonania budżetu za sześć miesięcy 2020 r., informuje portal finanz.ru. Na rozdział „obrona narodowa" Kreml wydał 1,6 bln rubli (90 miliardów zł). To wzrost o 10 proc. w ujęciu rocznym i rekord wydatków zbrojeniowych za całą historię Federacji Rosyjskiej.

Czytaj także: Pandemia: Rosyjska gospodarka zamrożona na 10 lat

Bezpośrednie wydatki na siły zbrojne zwiększyły się o 14 procent do 1,213 bln rubli (70 mld zł). Finansowanie kompleksu atomowo-kosmicznego skoczyło o 36 procent do 26,91 mld rubli (1,49 mld zł). Za prace nad nowymi rodzajami broni podatnicy rosyjscy zapłacili 10 proc. więcej niż rok temu, czyli 166,9 mld rubli (9,23 mld zł).

Na narodowy program „Rozwój kompleksu przemysłowo-obronnego" nakłady zwiększyły się blisko trzykrotnie do 4,5 mld rubli (250 mln zł). Wydatki w dziale „bezpieczeństwo narodowe" wzrosły o 11 proc. Policja, bezpieka (FSB) i inne służby siłowe Rosji dostały dodatkowo od 7 procent do 12 procent więcej niż rok temu.

Dodatkowe pieniądze znalazły się też na rozdętą rosyjską biurokrację. Wydatki na utrzymanie urzędników państwowych wzleciały o 20 proc., przy czym utrzymanie kancelarii prezydenta podrożało 1,5 raza. Najmniejszy wzrost budżetu, pomimo bardzo dużych w Rosji rozmiarów pandemii oraz coraz większych katastrof ekologicznych, dostał resort sytuacji nadzwyczajnych.

Rekordowe wydatki zbrojeniowe i biurokratyczne odbyły się kosztem programów rozwoju regionów, wsparcia rodzimej produkcji leków (tu wydane zostało zaledwie 6,6 proc. założonej kwoty). Wydatki na szumnie zapowiadany program rozwoju Arktyki, Kreml zmniejszył... 16 razy do symbolicznych 95 mln rubli (5,25 mln zł).

Według prognozy MFW spadek rosyjskiego PKB w tym roku może okazać się największy od 11 lat.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA