Konsorcfum Airbusa i BAE Systems (po 37,5 proc. udziałów) oraz włoskiej Leonardo (25 proc.) poinformowało o zmniejszeniu wartości zamówień w 2017 r. do 4,2 mld euro z 4,7 mld w 2016 r. i 5,2 mld w 2015 r. — Z wielu powodów widzimy od kilku miesięcy znacznie agresywniejszą konkurencję naszych przemysłowych rywali amerykańskich, którzy mają silne poparcie administracji — stwierdził na konferencji prasowej prezes MBDA, Antoibe Bouvier.

Polska i Rumunia kupiły w ubiegłym roku systemy rakiet Patriot amerykańskiego koncernu Raytheon, a Szwecja ogłosiła w listopadzie o rozpoczęciu negocjacji o ich zakupie. MBDA rywalizuje również z innym amerykańskim koncernem, Lockheedem Martinem.

25 krajów Unii, w tym Polska, zatwierdziło na początku marca w Brukseli listę 17 projektów w ramach stałej współpracy strukturalnej PESCO, która zmierza do finansowania, produkowania i rozmieszczania sprzętu wojskowego po wyjściu W. Brytanii z bloku w marcu 2019. — Nie należało oczekiwać, że te nowe inicjatywy Europy w dziedzinie obrony pozwolą natychmiast zdefiniować nowe podejście tych krajów. To inicjatywy średnio- i długofalowe — uznał prezes Bouvier.

MBDA podało również w ramach kontynuowania współpracy francusko-brytyjskiej o przyznaniu W. Brytanii kontraktu za 400 mln funtów (457 mln euro) na przedłużenie produkcji rakiet ziemia-powietrze po roku 2030 r. Z kolei inne konsorcjum MBDA i Thalesa ogłosiło na początku stycznia o umowie badawczej na sprecyzowanie nowego systemu pocisków rakietowych we współpracy z 2 firmami z Turcji, co pozwoli temu krajowi zacieśnić współpracę wojskową z Francją.

W końcu 2017 r. MBDA miało portfel zamówień na 16,8 mld euro wobec 15,9 mld rok wcześniej. Obroty przekroczyły zgodnie z oczekiwaniami 3 mld euro, wyniosły 3,1 mld po 3 mld w 2016 r. W bieżącym roku konsorcjum chce przekroczyć wskaźnik 1 liczby zamówień do liczby wydanych produktów (book-to-bill) i dojść do marży operacyjnej z zasadniczej działalności ponad 10 proc.