fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Biden rozmawiał z Trudeau. "Kanada najbliższym przyjacielem"

Justin Trudeau i Joe Biden
AFP
Prezydent USA Joe Biden i premier Kanady, Justin Trudeau podczas wideołącza we wtorek zadeklarowali otwarcie nowego rozdziału w relacjach USA i Kanady podkreślając głębokie więzi jakie łączą oba państwa i zapowiadając wspólne stawianie oporu rosnącym wpływom Chin oraz walkę ze zmianami klimatycznymi - informuje Reuters.

- USA nie mają bliższego przyjaciela niż Kanada - mówił Biden do Trudeau. - Dlatego to do pana wykonałem pierwszy telefon jako prezydent i z panem odbywam pierwsze dwustronne spotkanie - dodał.

Po trwających ok. dwóch godzin rozmowach przywódcy USA i Kanady zadeklarowali, że planują współpracować w walce z pandemią COVID-19, walce ze zmianami klimatycznymi i działaniach mających doprowadzić do redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera do 2050 roku.

Trudeau podziękował Bidenowi za wspieranie Kanady w staraniach o uwolnienie dwóch obywateli Kanady przetrzymywanych w Chinach (chodzi o Michaela Spavora i Michaela Kovriga).

- Będziemy współpracować aż doprowadzimy do ich bezpiecznego powrotu - zadeklarował Biden.

Trudeau wyraził zadowolenie z tego, że administracja Joe Bidena - w odróżnieniu od administracji Donalda Trumpa - ma zamiar zajmować się problemem zmian klimatycznych. Jak mówił "w ostatnich latach brakowało przywództwa USA w tym zakresie".

Trudeau był pierwszym światowym przywódcą, który pogratulował zwycięstwa w wyborach prezydenckich Bidenowi - przypomina Reuters.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA