fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump wycofa żołnierzy z Korei, jeśli Seul nie zapłaci więcej?

AFP
USA rozważają wycofanie jednej z brygad stacjonujących w Korei Południowej, jeśli w toku negocjacji nad dalszą obecnością amerykańskich wojsk w tym kraju Seul nie zgodzi się, by płacić za ich pobyt znacznie więcej, niż dotychczas - wynika z informacji uzyskanych przez południowokoreański dziennik, "Chosun Ilbo".

Wycofanie przez USA brygady z Korei Południowej oznaczałoby zmniejszenie stacjonujących tam sił o ok. 3-4 tys. żołnierzy - obecnie w Korei Płd. stacjonuje 28,5 tys. żołnierzy USA. Amerykańskie wojska są obecne na Półwyspie Koreańskim od czasu wojny koreańskiej w latach 1950-1953, która formalnie zakończyła się jedynie zawieszeniem broni, co oznacza, że zarówno Korea Płd. jak i USA wciąż znajdują się w stanie wojny z Koreą Północną.

W tym tygodniu Waszyngton miał zerwać rozmowy na temat kosztów stacjonowania wojsk USA w Korei Południowej z Seulem, po tym jak strona amerykańska przedstawiła żądanie, by Korea Południowa płaciła za ich obecność 5 mld dolarów rocznie, ponad pięć razy więcej, niż płaci teraz.

Żadna ze stron publicznie nie potwierdza, że taka kwota się pojawiła, ale prezydent USA Donald Trump stwierdził, że wojskowa obecność USA w i wokół Korei Południowej to "ochrona warta 5 mld dolarów".

- Z tego co rozumiem USA przygotowują się do wycofania brygady w sytuacji, gdyby negocjacje z Koreą Południową nie poszły tak dobrze, jak chce tego Trump - twierdzi źródło w Waszyngtonie, cytowane przez "Chosun Ilbo".

Sekretarz obrony USA, Mark Esper zapewnia, że nic nie wie o planach wycofania żołnierzy z Korei Południowej.

- Nie traktujemy tak sojuszników, to negocjacje - mówił dziennikarzom w czasie podróży do Wietnamu.

Z kolei południowokoreańskie ministerstwo obrony zapewnia, że doniesienia "Chosun Ilbo" "nie są oficjalnym stanowiskiem rządu USA".

Administracja prezydenta USA może zmniejszyć obecność wojsk USA w Korei Płd. do poziomu 22 tysięcy. Poważniejsza redukcja wymagałaby zgody Kongresu.

"Chosun Ilbo" twierdzi, że potencjalne zmniejszenie liczebności wojsk USA w Korei Południowej było już omawiane z dowódcami amerykańskich sił stacjonujących w tym kraju.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA