fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Prawybory prezydenckie u Demokratów: Biden nadal faworytem

AFP
Joe Biden ma największe szanse na zostanie kandydatem Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich - wynika z sondażu przeprowadzonego dla ABC News i "Washington Post" tuż przed debatą w Houston z udziałem polityków biorących udział w organizowanych przez Demokratów prawyborach, która odbędzie się 12 września.

Bidena popiera 27 proc. wyborców Demokratów i wyborców niezależnych skłaniających się do głosowania na Demokratów - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Langer Research Associates.

Były wiceprezydent USA wyraźnie wyprzedza w nim Berniego Sandersa (senatora z Vermont popiera 19 proc. uczestników sondażu). 17 proc. respondentów skłania się z kolei do zagłosowania na senator Elizabeth Warren.

Ta trójka kandydatów to wyraźni faworyci prawyborów - żaden z pozostałych pretendentów do bycia kandydatem Partii Demokratycznej na prezydenta nie osiąga dwucyfrowego wyniku. Na senator Kamalę Harris chce głosować 7 proc. respondentów, na Pete'a Buttigieg - 4 proc. a na Beto O'Rourke i Andrew Yanga - 3 proc. Pozostali nie przekraczają w sondażu 1 proc.

Bardzo podobnie kształtują się wyniki jeśli pod uwagę weźmie się głosy jedynie zarejestrowanych wyborców (chociaż - jak zaznacza ABC News - na rejestrację w wyborach jest jeszcze dużo czasu). W takim przypadku Biden uzyskuje 29 proc. głosów, Sanders - 19 proc. a Warren - 18 proc.

W porównaniu do badania z lipca aż 6 punktów procentowych zyskała Elizabeth Warren, podczas gdy Kamala Harris straciła 4 punkty procentowe. Warren zyskuje wyborców przede wszystkim na północnym wschodzie USA, w miastach i wśród wyborców liberalnych.

Z sondażu wynika też, że wyborcy Bidena są najbardziej zdecydowani, by oddać na niego głos (64 proc. z tych, którzy zamierzają głosować na Bidena twierdzi, że na pewno na niego zagłosuje). Tymczasem jeśli wziąć pod uwagę głosy wszystkich uczestników sondażu to aż 61 proc. przyznaje, że może jeszcze zmienić decyzję w kwestii tego, kogo poprzeć w prawyborach.

Na korzyść Bidena przemawia też to, że 42 proc. respondentów widzi w nim kandydata, który ma największe szanse na wygrane z Donaldem Trumpem (w Sandersie takiego kandydata widzi 14 proc. wyborców, w Warren - 12 proc.).

23 proc. respondentów widzi z kolei w Bidenie "najlepszego prezydenta dla kraju". Z kolei 19 proc. widzi "najlepszego prezydenta dla kraju" w Warren, a 16 proc. - w Sandersie.

Sondaż został przeprowadzony między 2 a 5 września 2019 roku na reprezentatywnej grupie 1003 dorosłych obywateli USA. Margines błędu statystycznego wynosi 5,5 pkt. proc.

Źródło: ABC News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA