fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Pentagon wstrzymuje budowy dla armii, by zapłacić za mur Trumpa

AFP
Pentagon opóźni, albo zawiesi 127 projektów budowlanych realizowanych na potrzeby armii, tak aby 3,6 mld dolarów mogło być skierowane na budowę obiecanego przez prezydenta Donalda Trumpa muru na granicy USA z Meksykiem - informuje "The New York Times".

Przedstawiciele Pentagonu zaczęli we wtorek informować o tym kongresmenów wybranych w okręgach, w których znajdują się wstrzymane projekty budowlane. Jak pisze "The New York Times" decyzja o skierowaniu przez Pentagon funduszy na inne od pierwotnie zamierzonych cele wywołała oburzenie Demokratów, którzy postrzegają ją jako naruszenie kompetencji Kongresu w dziedzinie decydowania o wydatkach z budżetu.

Działania Pentagonu są elementem działań zapowiedzianych przez Trumpa w lutym, po tym jak prezydent nie uzyskał od Kongresu środków na budowę muru, który był jedną z jego najważniejszych obietnic wyborczych w czasie kampanii przed wyborami z 2016 roku. Trump wprowadził wówczas stan wyjątkowy na granicy stwierdzając, że napływ narkotyków, przestępców i nielegalnych imigrantów z Meksyku stanowi zagrożenie dal bezpieczeństwa USA, co usprawiedliwia wykorzystanie armii do poradzenia sobie z problemem, bez uzyskania zgody Kongresu.

Urzędnicy Departamentu Obrony nie ujawniają jakie konkretnie projekty zostały zawieszone lub opóźnione do czasu, aż poinformują o tym kongresmenów. Podkreślają jedynie, że połowa z 3,6 mld dolarów oszczędzonych w ten sposób została uzyskana ze wstrzymania inwestycji poza terytorium USA.

Na decyzji Pentagonu stracić ma m.in. Akademia Wojskowa USA w West Point co wywołało oburzenie senatora Chucka Schumera, lidera mniejszości w Senacie. Nazwał on decyzję administracji "policzkiem dla członków sił zbrojnych, którzy służą krajowi". "Prezydent Trump jest gotów kanibalizować już przyznane fundusze wojskowe w celu zwiększenia własnego ego i przekazania środków na mur, co do którego obiecał, że Meksyk zapłaci za budowę" - dodał.

Pod wnioskiem o przesunięcie funduszy podpisał się sekretarz obrony USA Mark T. Esper. Esper wskazał w liście do kongresmenów 11 projektów na które zostaną przekazane fundusze - w tym m.in. "nowe konstrukcje i zastąpienie niektórych elementów ogrodzenia wzdłuż południowo-zachodniej granicy". Projekty te mają być realizowane w Arizonie Nowym Meksyku i Teksasie. "New York Times" zaznacza, że Esper nie użył słowa "mur" w swoim piśmie - ale Demokraci nie mają wątpliwości, że działania Pentagonu to dowód na to, że prezydent chce za pieniądze przeznaczone na armię sfinansować swoją obietnicę wyborczą.

Esper zapewnia, że na decyzji tej nie ucierpią projekty związane z budową mieszkań dla rodzin żołnierzy, koszarów lub internatów.

Przedstawiciele Departamentu Obrony podkreślają, że wszystkie projekty o których mowa zostały opóźnione, a nie odwołane. "New York Times" przypomina jednak, że "odzyskanie pieniędzy na te projekty będzie zależało od decyzji Kongresu".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA