fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Prokurator generalny USA: Nie było zmowy Trumpa z Rosją. Raport Muellera opublikowany

AFP
Prokurator generalny USA William Barr przedstawił w czwartek kilka szczegółów, dotyczących sprawozdania specjalnego prokuratora Roberta Muellera na temat roli Rosji w wyborach w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. Dokument został w całości opublikowany, ale Barr już wcześniej podkreślił, że nie doszukano się zmowy między sztabem Donalda Trumpa a Moskwą.

Barr, nominowany na stanowisko przez Trumpa, wygłosił konferencję prasową przed planowanym upublicznieniem długo wyczekiwanego raportu Muellera.

- Rząd rosyjski starał się ingerować w nasz proces wyborczy, ale dzięki szczegółowemu śledztwu specjalnego prokuratora wiemy teraz, że rosyjscy agenci, którzy mieli takie zadania, nie współpracowali z prezydentem Trumpem ani ze sztabem Trumpa - powiedział Barr.

Prokurator generalny zaznaczył, że prawnicy Trumpa „mieli możliwość przeczytania ostatecznej wersji zredagowanego raportu, zanim stał się on dostępny publicznie”. Informacja ta, zdaniem zachodnich agencji, może wywołać lawinę krytyki na Trumpa ze strony demokratów w Kongresie.

Mueller przedstawił raport Barrowi 22 marca. Dwa dni później Barr powiedział w Kongresie, że dochodzenie nie wykazało, by sztab Trumpa w 2016 r. angażował się we współpracę z Rosją, a Mueller nie uwolnił Trumpa z domniemanych zarzutów utrudniania pracy wymiarowi sprawiedliwości. Barr stwierdził jednak następnie, że prezydent USA nie interweniował w swojej sprawie w czasie śledztwa.

Barr powiedział, że nie ma nic przeciwko zeznaniom Muellera w Kongresie.

O 17.00 polskiego czasu zredagowana wersja raportu Muellera miała trafić do Kongresmenów. Kilka minut później Departament Sprawiedliwości opublikował dokument w internecie.

Raport, mimo deklaracji braku dowodów na oskarżenie kogoś z kampanii Trumpa, wylicza przypadki kontaktów członków sztabu Trumpa z przedstawicielami Rosji.

Źródło: rp.pl/ Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA