fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Donald Trump nazwał Xi Jinpinga "królem" Chin

Donald Trump
AFP
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że nazwał chińskiego prezydenta Xi Jinpinga "królem" podczas wizyty w Pekinie w 2017 roku.

Donald Trump w Waszyngtonie relacjonował swoją wizytę w stolicy Chin. Xi Jinping po nazwaniu go królem miał zaprzeczyć i stwierdzić, że jest prezydentem kraju. - Nie, jesteś prezydentem do końca życia, więc jesteś królem - odpowiedział prezydent USA.

- Podobało mu się to. Wspaniale się z nim dogaduje - dodał Trump.

Prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedził Chiny w listopadzie 2017 roku, kilka miesięcy przed tym, jak  Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych usunęło dwuletni limit prezydencji prezydenta.

Decyzja ta pozwoliła Xi Jinpingowi na bezterminowe objęcie stanowiska głowy Chin, co wzmocniło jego kontrolę nad państwem.

Chiny zniosły monarchiczne rządy w 1912 roku, kiedy to ostatni cesarz dynastii Qing, Pu Yi, został obalony. 

Po wizycie Trumpa w Chinach relacje między państwami uległy pogorszeniu. Od początku 2018 roku Trump zaczął nakładać cła na warte miliardy dolarów chińskie towary. Wywołało to wojnę handlową. Trump tłumaczył, że gdyby nie nałożył ceł, chińska gospodarka dogoniłaby Stany Zjednoczony w ciągu kilku lat.

Negocjatorzy amerykańscy i chińscy spotkali się w ostatnich tygodniach w Pekinie i Waszyngtonie, aby wypracować kompleksowe porozumienie handlowe.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA