fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

ONZ potępiło decyzję Trumpa ws. Jerozolimy. Polska się wstrzymała

afp
128 głosami przy 9 głosach przeciw i 35 wstrzymujących się Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło uchwałę żądającą odwołania decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o oficjalnym uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

Rezolucja wyraża "głębokie ubolewanie" z powodu "najnowszych decyzji, dotyczących statusu Jerozolimy". Chodzi tu o niedawną decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o oficjalnym uznaniu tego miasta za stolicę Izraela. Dokument zaznacza, że ostateczny status Jerozolimy musi zostać wynegocjowany zgodnie z odpowiednimi wcześniejszymi rezolucjami ONZ.

Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego NZ nie mają wiążącej mocy prawnej.

Przeciwko uchwale zagłosowały: Gwatemala, Izrael, Wyspy Marshalla, Mikronezja, Nauru, Palau, Togo i USA.

Polska wstrzymała się od głosu, podobnie jak sześć innych europejskich krajów (Bośn ia i Hercegowina, Chorwacja, Czechy, Łotwa, Rumunia i Węgry) oraz Antigua i Barbuda, Argentyna, Australia, Bahamy, Benin, Bhutan, Kamerun, Kanada, Dominikana,  Gwinea Równikowa, Fidżi, Haiti, Jamajka, Kiribati, Lesotho, Malawi, Meksyk, Panama, Paragwaj, Filipiny, Rwanda, Wyspy Salomona, Południowy Sudan, Trynidad i Tobago, Tuvalu, Uganda, Vanuatu.

Trump ostrzegł wcześniej, że państwa, które poprą uchwałę, narażą się na anulowanie pomocy finansowej udzielanej im przez USA.

Izrael odrzuca uchwałę

Izrael zadeklarował, że odrzuca czwartkową uchwałę Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Przedstawiciel władz palestyńskich uznał wynik głosowania za zwycięstwo Palestyny.

- Izrael odrzuca decyzję ONZ i jednocześnie satysfakcjonuje go duża liczba państw, które nie głosowały za nią. Izrael dziękuje prezydentowi Trumpowi za jego jednoznaczne stanowisko w sprawie Jerozolimy i dziękuje krajom, które głosowały razem z Izraelem, razem z prawdą - głosi oświadczenie biura premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

- Głosowanie było zwycięstwem dla Palestyny. Będziemy kontynuować nasze wysiłki w ONZ i na wszystkich forach międzynarodowych dla położenia kresu tej okupacji i utworzenia naszego palestyńskiego państwa ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą - powiedział z kolei rzecznik palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, Nabil Abu Rudeina.

Źródło: PAP/rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA