fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Proces karny będzie szybszy - zmiany w kodeksie postępowania karnego

Fotolia.com
Sędziowie nie będą ogłaszać wyroków na posiedzeniu, na które nikt nie przyszedł.

Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości trafił właśnie do Rządowego Centrum Legislacji. Teraz czekają go uzgodnienia i konsultacje. Jeszcze w tym roku ma trafić do Sejmu. Dzięki niemu ma być szybciej i sprawniej. Co proponuje resort? Odejście od formalizmów i uproszczenia. I tak, sędziowie nie będą ogłaszać wyroków i postanowień na posiedzeniu, na które nikt się nie stawił. W takiej sytuacji wyrok lub postanowienie można będzie uznać za ogłoszone.

Z kolei uzasadnienia wyroków będę sporządzane na specjalnym formularzu, według ściśle określonych zasad. Dzięki temu staną się zrozumiałe i przejrzyste.

Sędziowie nie będą też musieli wymieniać na rozprawach wszystkich protokołów i dokumentów będących dowodami. Dziś mają taki obowiązek, co w skomplikowanych sprawach, gdy na stół sędziowski trafiają setki tomów akt, znacząco wydłuża postępowania. Ministerstwo Sprawiedliwości bierze się też do „lewych zwolnień" oskarżonych. Po zmianie taki proceder zostanie zdecydowanie ukrócony. Bez względu na przyczynę nieobecności stron będzie można przesłuchać świadków i przeprowadzić inne dowody zaplanowane na dany termin rozprawy.

Wśród propozycji pojawia się także rezygnacja z niepotrzebnych przesłuchań. Setny czy tysięczny pokrzywdzony w jednej sprawie (np. oszustwa internetowego) nie wprowadza do postępowania żadnych nowych faktów, jedynie powiela już ustalone wiadomości. Rezygnacja z obowiązku przesłuchiwania wszystkich usprawni i przyspieszy postępowania przygotowawcze.

Wzmocniona ma zostać także rola sądów apelacyjnych. Będą mogły skazać oskarżonego, którego winę sąd pierwszej instancji uznał, ale warunkowo umorzył postępowanie. Sąd apelacyjny będzie też mógł samodzielnie zaostrzyć karę, wymierzając karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Każdy będzie mógł także wskazać skrytkę pocztową do skutecznego doręczenia pism sądowych. To ułatwienie zarówno dla powiadamianych osób (np. stron postępowania, poszkodowanych, świadków), jak i dla samego sądu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA