fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Dziekan ORA o zatrzymaniu mec. Giertycha: to może być forma represji władzy

Mikołaj Pietrzak
Mikołaj Pietrzak
tv.rp.pl
- W takich sytuacjach należy zawsze brać pod uwagę, że możemy mieć do czynienia z formą represji za działalność adwokacką, która z natury rzeczy często władzy się nie podoba - powiedział w rozmowie z Onet.pl dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie mec. Mikołaj Pietrzak.

Zapewnił, że warszawska rada zainterweniowała natychmiast. - Wysłaliśmy naszą przedstawicielkę – wicedziekan ORA adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńską – by monitorowała to zatrzymanie - czytamy na Onet.pl.

Dziekan wyjaśnił, że należy sprawdzić, czy nie jest łamana tajemnica adwokacka i czy nie dochodzi do represji w stosunku do zatrzymanego adwokata.

- Nie komentujemy na razie szerzej tej sytuacji, bo jest na to za wcześnie, ale przyglądamy się jej z dużym krytycyzmem i patrzymy na ręce organom ścigania - podkreślił mec. Pietrzak.

Dziekan ORA zwrócił uwagę, że tego typu przeszukania mogą być wykorzystywane do zabezpieczenia dokumentów, które są objęte tajemnicą adwokacką.

Ponadto wątpliwości mec. Pietrzaka wzbudza fakt, że do zatrzymania doszło na dzień przed posiedzeniem procesowym w sprawie Leszka Czarneckiego, który przebywa w areszcie w związku ze śledztwem dot. GetBack.

- Zawsze gdy dochodzi do zatrzymania uniemożliwiającego pojawienie się adwokata w sądzie mamy obowiązek weryfikować, czy nie jest to uwarunkowane chęcią uniemożliwienia mu wykonywania obowiązków adwokackich - powiedział dziekan warszawskich adwokatów.

- Dzisiejsze zatrzymanie znakomicie obrazuje, z jakich powodów Adwokatura protestowała, gdy doszło do ponownej unifikacji instytucji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. W tej konstelacji, zawsze będzie pojawiało się pytanie: na ile interesy polityczne miały wpływ na działania Prokuratury - napisał dziekan warszawskiej ORA na Facebooku.

Mec. Pietrzak zapewnił, że samorząd adwokacki będzie z uwagą monitorował działania organów ścigania wobec adwokata Romana Giertycha.

Jestem w najwyższym stopniu zaniepokojony zatrzymaniem adwokata Romana Giertycha, jak również przeszukaniami jego...

Opublikowany przez Mikolaja Pietrzaka Czwartek, 15 października 2020

Przypomnijmy, że w czwartek doszło do zatrzymania byłego wicepremiera Romana Giertycha przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, a jego dom jest przeszukiwany. CBA podało, że zatrzymany został również biznesmen Ryszard K., a sprawa ma związek ze śledztwem dotyczącym działań na szkodę spółki notowanej na GPW. Onet.pl podaje, że prawdopodobnie chodzi o spółkę Polnord, skąd adwokat miał na rzecz biznesmena wyłudzić z Polnordu 90 mln zł.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA