fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Sąd Najwyższy oddalił kasację Ziobry ws. wypadku Henryka Wujca

Henryk Wujec
tv.rp.pl
Działacz opozycji z czasów PRL oraz były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego Henryk Wujec nie jest winny potrącenia pieszego w 2014 r. Sąd Najwyższy oddalił w czwartek kasację Ministra Sprawiedliwości, który domagał się ukarania Wujca.

Jak informuje Wirtualna Polska, w uzasadnieniu wyroku sędzia Andrzej Siuchniński podkreślał, że "kasacja była bliska oczywistej bezzasadności", a stawiana przez ministra  "teza o tym, że to orzeczenie jest rażąco niesprawiedliwe nie znajduje najmniejszego uzasadnienia".

Do wypadku doszło wieczorem 12 lutego 2014 r. na warszawskim Ursynowie. Henryk Wujec, który jechał toyotą, potrącił na pasach pieszego przechodzącego na skrzyżowaniu ulic Pileckiego i Indiry Gandhi. Mężczyzna został poważnie ranny w głowę. Stracił przytomność i spędził w szpitalu kilka tygodni. Wujec był trzeźwy, pieszy miał 2,5 promila alkoholu we krwi.

Zdarzenie miało miejsce, gdy Wujec pełnił funkcję doradcy prezydenta Komorowskiego.

Prokuratura postawiła Wujcowi zarzut potrącenie pieszego,  zażądała kary więzienia w zawieszeniu i trzyletniego zakazu prowadzenia pojazdów. Ale w kwietniu 2017 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uniewinnił działacza. Opierając się na ekspertyzie  biegłego zajmującego się rekonstrukcją wypadków drogowych oraz zeznaniach świadków uznał, że Wujec jechał z przepisową prędkością (45 km/h), a pieszy nagle wszedł pod nadjeżdżający samochód, uniemożliwiając kierowcy reakcję. Kilka miesięcy później tę decyzję podtrzymał Sąd Okręgowy.

Kasację  złożył  Zbigniew Ziobro. Wskazywał, że uzasadnienie wyroku sądu II instancji było niepełne i ograniczyło się tylko do argumentów apelacji prokuratora, zaś pominięto apelację pełnomocnika pokrzywdzonego, jako oskarżyciela posiłkowego. Ponadto - według kasacji - sądy pominęły niektóre stwierdzenia z opinii biegłego i w sprawie powinna być zasięgnięta jeszcze dodatkowa opinia.

- Bardzo ubolewam, że doszło do tego wypadku. Według mojej wiedzy, nie popełniłem jednak błędu, gdy wówczas kierowałem i postępowałem zgodnie z przepisami -  mówił dziś Henryk Wujec przed siedzibą SN.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA