SN: depresja oskarżonego przeszkodą w skazaniu bez rozprawy

Sąd Najwyższy uznał, że informacja o depresji oskarżonego stanowi wątpliwość co do stanu jego zdrowia psychicznego, a co za tym idzie - wyłącza możliwość skazania go bez przeprowadzenia rozprawy i uznania, że wina oskarżonego nie budzi wątpliwości.

Aktualizacja: 11.07.2017 11:16 Publikacja: 11.07.2017 10:39

SN: depresja oskarżonego przeszkodą w skazaniu bez rozprawy

Foto: Fotolia.com

Oskarżony został uznany za winnego popełnienia przestępstwa kradzieży i sąd skazał go na karę 6 miesięcy ograniczenia wolności. Skazanie odbyło się na posiedzeniu.

Wyrok stał się prawomocny.

Kasację na korzyść skazanego wniósł Prokurator Generalny, który wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Prokurator zarzucił naruszenie przepisów prawa procesowego, które w efekcie miały istotny wpływ na wymierzoną karę.

Naruszenie miało polegać na niezasadnym uwzględnieniu wniosku prokuratora i wydaniu wyroku skazującego na posiedzeniu, bez przeprowadzenia rozprawy, w sytuacji, gdy zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak i w postępowaniu sądowym zachodziły uzasadnione wątpliwości co do poczytalności oskarżonego, a postępowanie toczyło się bez udziału obrońcy, co stanowi bezwzględną przyczynę odwoławczą.

Sąd Najwyższy uznał skargę za oczywiście zasadną i zasługującą na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 335 § 1 k.p.k. skazanie na posiedzeniu jest możliwe, jeśli oskarżony przyznaje się do winy, jego postawa wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte, a w świetle jego wyjaśnień okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości.

Sąd Najwyższy wskazał, że w rozpoznawanej sprawienie nie sposób było uznać, że wina oskarżonego nie budzi wątpliwości.

Sąd I instancji miał wiedzę na temat istnienia wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego oskarżonego. Już w postępowaniu przygotowawczym oskarżony oświadczył, że leczy się psychiatrycznie z powodu depresji.

Sąd Najwyższy wskazał, że w takiej sytuacji należało przede wszystkim wyjaśnić, czy oskarżony może w ogóle ponosić odpowiedzialność karną.

Wyrok SN z dnia 25 maja 2017 r., sygnatura akt: V KK 129/17

Oskarżony został uznany za winnego popełnienia przestępstwa kradzieży i sąd skazał go na karę 6 miesięcy ograniczenia wolności. Skazanie odbyło się na posiedzeniu.

Wyrok stał się prawomocny.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów