fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

Minister zdrowia: Gdyby Kaczyński nie został przyjęty do szpitala, stan jego zdrowia by zagrażał jego życiu

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Gdyby Jarosław Kaczyński nie został przyjęty do szpitala, to stan jego zdrowia by zagrażał jego życiu - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Prezes Prawa i Sprawiedliwości opuścił Wojskowy Instytut Medyczny w ostatni piątek. W placówce spędził ponad miesiąc.

Jarosław Kaczyński trafił do szpitala z powodu problemów z kolanem. 24 maja rzeczniczka partii Beata Mazurek informowała, że prezes PiS przeszedł zabieg.

"Obecny pobyt w szpitalu był spowodowany leczeniem choroby zwyrodnieniowej stawów. Trzydziestosiedmiodniowa hospitalizacja, umożliwiająca pełną obserwację, diagnostykę oraz leczenie zabiegowe, zachowawcze i usprawniające, doprowadziła do stabilizacji stanu zdrowia" - informował w imieniu zespołu medycznego, opiekującego się prezesem PiS, Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

O hospitalizację Kaczyńskiego pytany był w TVP1 Łukasz Szumowski, szef resortu zdrowia. Minister oświadczył, że prezes PiS "był przyjęty w trybie ostrym". - I gdyby nie został przyjęty, to stan jego zdrowia by zagrażał jego życiu - dodał.

- W związku z tym niezależnie czy to jest pan prezes Jarosław Kaczyński czy to byłby ktokolwiek inny, nawet nieubezpieczony, w takiej sytuacji jest przyjmowany natychmiast - zaznaczył Szumowski.

Środki na skrócenie kolejek

Minister zauważył, że dla polskich pacjentów najbardziej dotkliwe są kolejki do lekarzy. - To są endokrynologia, to jest kardiologia, to jest najprawdopodobniej neurologia, to są specjalności pediatryczne. Tam przeznaczamy konkretne środki na zwiększenie wyceny świadczeń, ale też na zmianę sposobu płacenia na tych specjalistów. Chcemy zwiększyć znacznie wycenę pierwszej wizyty, po to, żeby czekający w kolejce pacjenci, ci pierwszorazowi byli przyjmowani częściej - zapowiedział.

Środki na skrócenie kolejki mają pochodzić m.in. z "uszczelnień". - Wielu ministrów mówiło o skróceniu kolejek, tak jak wielu ministrów mówiło o uszczelnieniu VAT-u, nam się udało i tutaj też nam się uda. Mamy narzędzia, priorytet rządu Pana premiera Morawieckiego zakłada, że zdrowie Polaków jest jedną z najważniejszych polityk tego rządu i przeznaczamy dodatkowe środki, przyspieszając wzrost nakładów na ochronę zdrowia - mówił Łukasz Szumowski.

Źródło: rp.pl/ TVP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA